Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersindeki akademik başarı düzeyleri ile sosyal çevre koşulları arasındaki ilişki
The relationship between the social environmental conditions and the academic success levels of the 8th grade secondary school students in English class
- Tez No: 627971
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT MİSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin genel akademik başarı ve İngilizce başarı düzeyleri ile sosyal, ekonomik ve çevre koşulları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkar-mayı amaçlamaktadır. Araştırma, 2017–2018 eğitim öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören 8. sınıf öğrencilerinin sosyal çevre koşullarını tes-pit etmek amacıyla hazırlanan kişisel bilgi formundaki sorulara verilen cevapların yine aynı öğrencilerin yılsonu genel not ortalamaları, İngilizce dersi not ortalamaları, Lise Gi-riş Sınavı sonuçları ve Lise Giriş Sınavı İngilizce doğru cevap sayıları ile ilişkilendirmesi-ne dayalı istatistiksel analizleri içeren bir örmek olay araştırmasıdır. Araştırma sonuçları hem öğrencilerin genel başarılarının hem de İngilizce başarıla-rının cinsiyetlerine, anne-babalarının gelir düzeyine ve mesleğine, evlerinde eğitici ma-teryaller bulunma durumuna, anne- babalarının ödevlerini kontrol etmesine ve ders çalı-şırken yardım etmesine, evlerinde İnternet bulunma durumlarına, yurt dışına çıkmalarına, özel ders almalarına ve benzeri sosyal, ekonomik ve çevresel koşullara göre farklılaştığı-nı; sosyo-ekonomik çevresel koşullar iyileştikçe bütün alanlardaki akademik başarının da arttığını göstermektedir. Araştırma sonucunda katılımcıların hem okuldaki ve hem de LGS'deki genel akademik başarıları ile yabancı dil başarılarının sosyo-ekonomik çevresel koşullarla ilişkili olduğu, okul başarısının LGS başarısı ile okul ve LGS başarısının yabancı dil başarısı ile yüksek bir ilişki içinde olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the relationship between the general academic achie-vement and English achievement levels of 8th grade students and their social, economic and environmental conditions. The research was formed with the analysis of the ques-tions given in the personal information form and the answers given to the questions pre-pared to determine the social, environmental conditions of the 8th grade students stud-ying in a secondary school in Yenimahalle district of Ankara province in the academic year of 2017-2018. In the 2017-2018 academic year, the research aimed to determine the social envi-ronment conditions of 8th grade students studying in a secondary school located in Ye-nimahalle district of Ankara province, the average grade point average of the same stu-dents, English lesson grade averages, this is an exemplary case study which includes statistical analysis based on High School Entrance Exam results and its association with High School Entrance Exam English correct answer numbers. The results of the research are based on the gender of both the general and Eng-lish achievements of the students, the level and profession of their parents, the availabi-lity of educational materials in their homes, their parents' control of their homework and their help while studying, the availability of internet in their homes, their going abroad, taking private lessons. and differentiate according to similar social, economic and envi-ronmental conditions; It shows that academic success in all fields increases as socio-economic environmental conditions improve. As a result of the research, it was found that the general academic achievement of the participants in both school and LGS and foreign language achievements are rela-ted to socio-economic environmental conditions, school success is in high relation with LGS success, and school and LGS success are in high relation with foreign language success.