Ortaöğretim öğrencilerinin seçmeli din derslerini tercih etme nedenlerinin değerlendirilmesi (Kilis ili örneği)
Evaluation of the reasons of preference of secondary school students in elective courses (Example of the province of Kilis)
  1. Tez No: 591580
  2. Yazar: HALİL ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. HALİL ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Din öğretimi tarihten günümüze önem arz etmektedir. İslam dini açısından ilköğretim kurumu olan Suffe'den günümüze birçok kurum bu misyonu icra etmiştir. Müslüman toplumlarda tarihi süreçte çeşitli kurumlarla din öğretimi sürdürülmüştür. Ülkemizde de çeşitli kademelerde din öğretimi devam ettirilmektedir. 11.04.2012 tarihinde yapılan kanun değişikliği ile din öğretiminde farklı bir boyut söz konusu olmuştur. Şöyle ki, 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu'nun 25. maddesinde yapılan değişiklikle ortaokullar ile İmam Hatip ortaokullarında lise eğitimini destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik derslerin oluşturulması belirtilmiştir. Ortaokul ve liselerde okutulacak seçmeli derslerden Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler (İslam I-II) derslerinin isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulması kararlaştırılmıştır. Bu derslerin birçok ders içerisinde öncelikli olmasını sağlayan ve bu derslerin doğrudan muhatabı olan öğrencilerden seçilme sebepleri, araştırılmayı gerekli kılmaktadır. Biz de bu çalışmamızda bunu anlamaya yönelik olarak, tarafımızca geliştirilen 35 soruluk anket formunu Kilis ili Merkez ilçede okuyan ortaöğretim öğrencileri üzerinde uygulanmıştır. Anket formu neticesinde elde edilen veriler, özgür irade, aile, çevre, din, derse bakış ve beklentiler gibi değişkenlere göre yorumlanmıştır. Çalışma bu dersleri alan kişilerin derse karşı tutumlarının, sahip oldukları tercih yetisini, istek ve amaçlarını, öğretici faktörünün etkisini de ortaya koyması açısından önemlidir. Araştırmanın önemi ise öğrencilerin tercihlerinde hangi faktörlerin öne çıktığını tespit ederek program geliştirme çalışmalarına katkı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
Religious education is of the day-to-day significance in history. In terms of Islamic religion, many institutions from Suffe, the primary education institution, performed this mission. In Muslim societies, religion education was continued with various institutions in the historical process. In our country, religious education is continued at various levels. With the amendment of the law made on 11.04.2012, a different dimension has been mentioned in the teaching of religion. Thus, with the amendment made in Article 25 of the Basic Law of National Education No. 1739, it is stated that elective courses will be formed according to the talents, development and preferences of the students to support high school education in secondary schools and Imam Hatip secondary schools. The elective courses taught in secondary schools and high schools include the Qur'an and Hz. Muhammed's Life and Basic Religious Knowledge (Islamic I-II) should be taught as optional elective courses. The reasons for choosing these courses from the students who have direct contact with these courses, which ensure that these courses take priority in many courses, need to be investigated. In this study, a questionnaire form of 35 questions developed by the researcher was applied on the secondary school students who study in the central district of Kilis province. The data obtained at the end of the questionnaire were interpreted according to variables such as family, freewill, environment, religion, classroom observations and expectations.The study is important in terms of the attitudes of the people who take these courses to their courses, their preferred preference, their wishes and aims, and the effect of the teaching factor. The most important aspect of the research is to determine which factors are preferred in the students' preferences and contribute to the program development studies.