Maktû hadislerin sonraki nesillere intikali: Ebû Hanîfe rivayetleri örneği
Transmission of maktû hadiths to the next generations: The example of Ebû Hanîfe narratives
  1. Tez No: 835903
  2. Yazar: HAYRİYE KARĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KUZUDİŞLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hadis ilminin en temel hedeflerinden biri hadislerin sonraki asırlara nakledilirken mümkün olduğunca asıl şeklinin korunup korunamadığını tespit etmektir. Bu durum merfû, mevkuf ve maktû her bir hadis için geçerlidir. Söz konusu hedefi gerçekleştirebilmek için isnad sistemi ve hadis ilminin alt dalları oluşturulmuştur. Hadislerin sened ve metinden müteşekkil olduğu dikkate alındığında bir hadisin aslına uygun şekilde nakledilip edilmediği mesinin bu iki kısım incelenerek tespit edilir. İsnadın düzgün şekilde naklini ilgilendiren meselelerden biri ref' konusudur. Zira merfû olmayan bazı hadisler râviler tarafından çeşitli sebeplerle merfû hadis gibi nakledilmiştir. Bu durum hem rivayet sisteminin güvenirliği hem de hadislerin delil değeri gibi temel konularla ilgilidir. Bu yüzden muhaddisler bu konuya büyük bir ilgi göstermişlerdir. Bu çalışmada, Ebû Hanîfe'nin tâbiîlerden rivayet edilen maktû hadislerin sonraki nesle intikali ele alınmış ve özellikle de ref' durumunun bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Ayrıca bu hadislerin ne kadarının hem maktû hem de merfû olarak nakledildiği ele alınmış ve bu tür durumlarda nasıl bir yaklaşım benimsemenin gerektiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main goals of the science of hadith is to determine whether the original form of hadiths was preserved as much as possible while they were being transmitted to the next centuries. This is valid for every merfû, mawkûf and maktû hadith. In order to achieve the said goal, the isnad system and the sub-branches of the science of hadith were created. Considering that the hadiths are composed of the hadith and the text, it is determined by examining these two parts whether a hadith is transmitted in accordance with its original form. One of the issues concerning the proper transmission of the isnad is the issue of ref'. Because, some hadiths that are not merfû were transmitted by the narrators as merfû hadiths for various reasons. This is related to basic issues such as the reliability of the narration system and the evidential value of the hadith. Therefore, the hadith scholars showed great interest in this issue. In this study, the transmission of the maktû hadith narrated from the followers of Abu Hanifa to the next generation was discussed and especially it was investigated whether there was a ref'. Additionaly, the extent to which a hadith is transmitted both as maktû and merfû has been discussed and what kind of approach should be adopted in such cases has been examined.