Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyon ve gelir eşitsizliği ilişkisi
The relationship between inflation and income inequality in developed and developing countries
- Tez No: 835907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEHER GÜLŞAH TOPUZ SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada enflasyon ve gelir eşitsizliği arasındaki ilişki 23 gelişmiş ülke ve 11 gelişmekte olan ülke için 1990-2020 panel verileri kullanılarak incelenmektedir. Gelir eşitsizliğinin göstergesi olarak Gini katsayısı, enflasyonun ölçüsü olarak da tüketici fiyat endeksindeki değişim kullanılmaktadır. Çalışmada Kónya (2006) tarafından geliştirilen Bootstrap Panel Nedensellik testi ile gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyon ve gelir eşitsizliği arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmektedir. Kónya (2006) nedensellik analizinden elde edilen sonuçlar, gelişmiş ülkelerde enflasyondan gelir eşitsizliğine doğru nedenselliği iki ülke (Finlandiya, Fransa) için kanıtlarken özellikle gelir eşitsizliğinden enflasyona doğru nedensellik ilişkisi olmadığına dair kanıtlar sunmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler grubunda ise üç ülkede (Çin, Paraguay, Meksika) enflasyondan gelir eşitsizliğine doğru; iki ülkede (Peru, Tayland) ise gelir eşitsizliğinden enflasyona doğru bir nedensellik ilişkisi olduğu görülmektedir. Dolayısıyla gelişmiş ülkelerde ilgili değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi tek yönlü iken gelişmekte olan ülkelerde çift yönlü olduğuna dair kanıtlar elde edilmektedir. Çalışmanın temel sonuçları, gelir eşitsizliği ile enflasyon arasındaki ilişkinin yönünün veya neden-sonuç bağının farklı gelişmişlik seviyelerine sahip ülkelerde değişebileceğini göstermektedir. Bu sebeple bu çalışma farklılığın nedenlerini ve sonuçlarını her iki ülke grubunda, ülke içinde yaşanan yapısal ekonomik sorunlardan mı, yoksa geçici ekonomik dalgalanmalardan mı kaynaklandığını tespit etmeyi, politika aktörlerine gelir eşitsizliği sorunlarına daha etkili bir şekilde müdahale etme konusunda yeni perspektifler sunmayı ve sosyal refah açısından daha sürdürülebilir çözümlerin geliştirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between inflation and income inequality is examined using panel data from 23 developed countries and 11 developing countries spanning from 1990 to 2020. The Gini coefficient is used as the indicator of income inequality, and the change in the Consumer Price Index is used as the measure of inflation. The Bootstrap Panel Causality test developed by Kónya (2006) is employed to investigate the causality relationship between inflation and income inequality in both developed and developing countries. The results obtained from Kónya's (2006) causality analysis provide evidence of causality from inflation to income inequality in two countries (Finland, France) among developed countries, while there is evidence suggesting no causality relationship from income inequality to inflation, especially in developed countries. In the group of developing countries, causality from inflation to income inequality is observed in three countries (China, Paraguay, Mexico), and causality from income inequality to inflation is observed in two countries (Peru, Thailand). Therefore, the causality relationship between the variables is unidirectional in developed countries and bidirectional in developing countries. The main findings of the study demonstrate that the direction or cause-and-effect relationship between income inequality and inflation can vary across countries with different levels of development. Hence, this study aims to identify whether these differences stem from structural economic issues within each country, or if they result from temporary economic fluctuations. It also seeks to offer new perspectives to policymakers for more effective interventions in addressing income inequality issues and contribute to the development of more sustainable solutions for social welfare.