Bir yerel kalkınma örneği olarak Sason çileği yetiştiriciliği
Sason strawberry cultivation as an example of local development
- Tez No: 835908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Türkiye, özellikle AB'ye aday ülke seçildikten sonra AB'ye uyum sürecinde AB standartlarına uygun bölgesel ve yerel tarım politikaları oluşturmaya başlamıştır. Yerel kalkınmanın temel amacı, sürdürülebilirlik ve verimlilik odaklı kalkınma çabalarıyla sosyoekonomik kalkınmayı sağlamak ve yoksulluğu azaltmaktır. Batman ilinin Sason ilçesinde uygulanmakta olan çilek yetiştiriciliği faaliyetleri yerel kalkınmaya bir örnek teşkil etmektedir. Bu tarımsal faaliyet, yerel halkın en önemli geçim kaynağı olan tütüne kota uygulamaları getirilince tütüne alternatif bir geçim kaynağı olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmada Sason'da bir yerel kalkınma örneği olarak başlayan çilek yetiştiriciliği faaliyetlerinin, yerel kalkınma politikalarının temel hedefleri arasında yer alan sosyoekonomik kalkınma ve yoksulluğu azaltma ile sürdürülebilirlik ve verimlilik odaklı bir kalkınma üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Nitel araştırma yöntem ve teknikleri kullanılarak hazırlanan bu çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşme formları veri toplama aracı olarak kabul edilmiştir. Çalışmaya Batman'ın Sason ilçesinden toplam 12 katılımcı dâhil edilmiştir. Çalışma sonucunda bölgede uygulanan çilek yetiştiriciliği faaliyetlerinin, bölgenin sosyoekonomik düzeyinde ve refah seviyesinde önemli bir artış sağlamış olduğu fakat bölgede sürdürülebilirliği ve verimliliği engelleyen önemli faktörlerin olması nedeniyle istenilen düzeyde bir kalkınmanın sağlanmamış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After being selected as a candidate country for the EU, Türkiye started to implement policies that align with the EU's standards, including regional, local, and agricultural policies. The primary objective of local development is to provide socio-economic development and to reduce poverty with sustainability and efficiency-oriented development efforts. Strawberry growing activities implemented in Sason district of Batman province constitute an example of local development. This agricultural activity began to be implemented as an alternative source of income to tobacco when quotas were introduced for tobacco, which is the most important source of income for the local people. In this study, it is aimed to determine the effects of strawberry growing activities, which started as an example of local development in Sason, on socioeconomic development, poverty reduction, sustainability and productivity-oriented development, which are among the main objectives of local development policies. This study aims to determine the effects of strawberry growing activities, which is an example of local development in Sason, on socio-economic development, poverty reduction, and sustainability and productivity efforts in the region, which are among the main objectives of local development policies In this study, which was prepared using qualitative research methods and techniques, semi-structured interview forms were accepted as data collection tools. In this study prepared using qualitative research methods and techniques, semi-structured interview forms were accepted as data collection tools. A total of 12 participants from Sason district of Batman were included in the study. As a result of the study, it was determined that the strawberry cultivation activities implemented in the region provided a significant increase in the socioeconomic level and welfare level of the region, but the desired level of development was not achieved due to important factors that hindered sustainability and productivity in the region.