Osmanlı Devleti'nde göçün yönetimi: Kuruluş, yapı, işleyiş 1860- 1920
Management of migration in the Ottoman Empire establishment, structure, operation 1860- 1920
  1. Tez No: 835931
  2. Yazar: GÜRKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Osmanlı Devleti'nin gitgide küçülen siyasi ve askeri durumu, toprak kayıplarıyla beraber Anadolu'da göç sorununa yol açmıştır. Günümüz Anadolu coğrafyası 19. yüzyılın başından itibaren ciddi bir sosyolojik dönüşüm yaşamıştır. Elden çıkan topraklardaki milyonları aşkın büyük çoğunluğu Müslüman nüfus Osmanlı Devleti'nin elinde kalan topraklara doğru akın etmiştir. Böyle yoğun bir göçü yönetmek ve kalıcı olarak iskân etmek büyük bir maddi ve manevi sorumluluk gerektirmiştir. Günümüze de çok önemli bakiyelerin miras kaldığı bu olgunun temel düzenleyicisi olan Osmanlı Devleti'nin göç konusunda aldığı tedbirleri ve uygulamaları sosyolojik açıdan, ekonomik açıdan, siyasi durum bakımından ve bürokratik yapı altında gerçekleştirdiği incelenmeye çalışılmıştır. Özellikle merkezden gönderilen talimatnameler ve iskân komisyonları aracılığı ile yapılan iskân faaliyetlerinin uygulamaları ve sonuçlarına vurgu yapılmaya gayret gösterilmiştir. Osmanlı Devleti'nin göç çalışmaları bugün dahi göç uygulamalarına referans alınabilecek veya değerlendirilebilecek temel prensipler bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's Anatolian geography has experienced a serious sociological transformation since the beginning of the 19th century. The shrinking political and military situation of the Ottoman Empire, together with territorial losses, led to the problem of migration in Anatolia. More than millions of Muslim populations in the disposed lands flocked to the lands remaining in the hands of the Ottoman Empire. Of course, organizing such an intensive migration and resettlement permanently required a great financial and moral responsibility. As the main organizer of this phenomenon, which has inherited very important residues today, it has been tried to examine the sociological and political situation under which the measures and practices taken by the Ottoman State on migration that lasted for a century and a half took place. In particular, efforts were made to emphasize the practices and results of the settlement activities carried out through the directives sent from the center and the settlement commissions. The migration studies of the Ottoman Empire have always left basic principles that can be referenced or evaluated in the practices on migration.