Bipolar bozukluk tanılı hastalarda bilişsel esneklik ve zihin kuramının yaratıcı düşünme ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cognitive flexibility and theory of mind and creative thinking i̇n patients with bipolar disorder
- Tez No: 835961
 - Danışmanlar: PROF. DR. ÇİÇEK HOCAOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Psikiyatri, Psychiatry
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 169
Özet
Giriş: Geçmişten günümüze ilgi çekici ve tartışmalı bir konu olagelmiş yaratıcılık ve ruhsal bozukluk ilişkisine dair araştırmalarda en dikkat çeken tanı bipolar bozukluk olmuştur. Bu araştırmada bipolar bozukluk tanılı hasta ve sağlıklı kontrol grubu arasındaki yaratıcı düşünme eğilimlerinin farklılıklarını analiz etmek, bilişsel esneklik ve zihin kuramının bu ilişkinin aracıları olarak potansiyel rollerini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: 4 Mart 2022 ile 1 Şubat 2023 tarihleri arasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Polikliniğine başvuran, SCID-5 ile değerlendirilmiş uygunluk ölçütlerini karşılayan remisyon dönemindeki 50 bipolar bozukluk tanılı hasta ve 50 sağlıklı gönüllü katılımcı çalışmaya dahil edilmiştir. Yalnızca hasta grubuna Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ) ve Montgomery-Asberg Depresyon Değerlendirme Ölçeği (MADRS) uygulanmıştır. Her katılımcı için sosyodemografik ve klinik veri formu doldurulmuş, her katılımcıya Kent EGY ve Porteus Labirenti zekâ testleri, Wisconsin Kart Eşleme Testi (WKET), Gözlerden Zihin Okuma Testi (GZOT) ve Dokuz Eylül Zihin Teorisi Ölçeği (DEZTÖ) uygulanmıştır. Her katılımcı Marmara Yaratıcı Düşünce Eğilimleri Ölçeğini (MYDEÖ) doldurmuştur. Bulgular: Araştırmamızda her iki grup arasında yaratıcı düşünme eğilimleri açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır (t=-0,993, p=0,323). Bilişsel esneklik ve zihin kuramı performansları açısından hasta grubu kontrol grubuna oranla anlamlı oranda daha kötü performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Bipolar disorder has been the most prominent diagnosis in research on the relationship between creativity and mental disorders, which has been an interesting and controversial topic from past to present. The aim of this study was to analyze the differences in creative thinking tendencies between patients with bipolar disorder and healthy controls, to examine the potential roles of cognitive flexibility and theory of mind as mediators of this relationship. Method: Between March 4, 2022 and February 1, 2023, 50 patients diagnosed with bipolar disorder in remission and 50 healthy volunteers who met the eligibility criteria assessed by SCID-5 and who applied to Recep Tayyip Erdoğan University Faculty of Medicine Training and Research Hospital Psychiatry Outpatient Clinic were included in the study. Only the patient group was administered the Young Mania Rating Scale (YMRS) and the Montgomery-Asberg Depression Rating Scale (MADRS). Sociodemographic and clinical data forms were filled out for each participant, and the Kent EGY and Porteus Maze intelligence tests, the Wisconsin Card Sorting Test (WCST), the Reading Mind in the Eyes Test (RMET), and the Dokuz Eylül Theory of Mind Index(DEToMI) were administered to each participant. Participants completed the Marmara Creative Thinking Dispositions Scale(MCTDS). Results: In our research, no significant difference was found between the two groups in terms of creative thinking changes (t=-0.993, p=0.323).