Elit düzeydeki yıldız ve genç güreşçilerin algıladıkları antrenör davranışları ile spora bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between the perceived coaches behaviors and their commitment to the sports of elite level cadets and juniour wrestlers
- Tez No: 835977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılan bu araştırmada, güreşçilerin algıladıkları antrenör davranış tarzlarının spora bağlılık üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2021/2022 Türkiye Güreş Federasyonu faaliyet programı kapsamında yıldız ve gençler kategorilerinde aktif olarak güreş müsabakalara katılan lisanslı 308 sporcu katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Spora Bağlılık Ölçeği”ve“Sporcular için Antrenör Davranışlarını Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz sürecinde ise SPSS 22.0 programında bağımsız gruplar t-testi ve Man Whitney-U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla Pearson korelasyon ve Spearman korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Değişkenler arasındaki etki düzeylerinin incelenmesinde ise regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonunda ulaşılan bulgulara göre araştırmaya katılan güreşçilerin yaş düzeylerine göre yapılan karşılaştırmalarda spora bağlılık ölçeğinin tüm alt boyutlarında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir (p>.05). Aynı zamanda katılımcıların yaş düzeyleri ile antrenör davranışlarını değerlendirme ölçeğine göre yapılan karşılaştırmalarda fiziksel ve antrenman planlama alt boyutunda istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir (p.05). Bunun yanı sıra güreşçilerin güreş stillerine göre spora bağlılık ve antrenör davranışlarını değerlendirme ölçeğinin alt boyutlarında yapılan karşılaştırmalarda anlamlı farklılık göstermediği belirlenmiştir (p>.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of the coach behaviour styles perceived by wrestlers on sports commitment. Within the scope of the 2021/2022 Turkish Wrestling Federation activity program, 308 licensed athletes who actively participated in wrestling competitions in the stars and youth categories participated in the research. In the data collection process of the study,“Personal Information Form”,“Sports Commitment Scale”and“Coach Behaviour Evaluation Scale for Athletes”were used. In the analysis process of the data obtained in the study, independent groups Independent Sample t-test and Man Whitney-U test were used in SPSS 22.0 program. Pearson correlation and Spearman correlation analysis were used to determine the relationships between the variables. In the examination of the effect levels between the variables, regression analysis was applied. According to the findings obtained at the end of the study, it was determined that there was no statistically significant difference in all sub-dimensions of the sports commitment scale in the comparisons made according to the age levels of the wrestlers participating in the study (p>.05). At the same time, in the comparisons made according to the evaluation scale of the participants' age levels and coach behaviour, statistically significant differences were found in the physical and training planning sub-dimension (p.05). In addition, it was determined that there was no significant difference in the comparisons made in the sub-dimensions of the scale of evaluating the commitment to sports and coach behaviours according to the wrestling styles of the wrestlers (p>.05).