Türk basınında Ekim Savaşı (6-25 Ekim 1973)
October War in Turkish press (6th-25th October 1973)
- Tez No: 835993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yahudilerin vadedilmiş topraklara dönme arzusu, Arap-İsrail mücadelesini tetiklemiş ve bu mücadele uzun yıllar güncelliğini sürdürmüştür. İsrail'in kuruluşuyla en üst noktaya çıkan bu mücadele, Araplar ve İsrailliler arasında yapılan savaşlarla da kendisini hissettirmiştir. Bu savaşlardan dördüncüsü olan Ekim Savaşı, Arapların İsrail'e sürpriz saldırısıyla başlamasından dolayı diğer Arap-İsrail savaşlarından farklılık göstermiştir. Mısır, Suriye, Ürdün, Lübnan'dan oluşan Arap devletleri ile İsrail arasında 6 Ekim 1973'te başlayan savaş Türk basınında da yer edinmiştir. Her iki taraf birbirlerini suçlar tarzda düşünceleri dile getirmiştir. Bu doğrultuda İsrail savaşın Arap devletleri tarafından çıkartıldığını, Araplar ise kendilerini İsrail'in savaşa sevk ettiğini iddia etmişlerdir. Türk muhabirler savaş alanına giderek savaş alanındaki mücadeleyi gazetelerine aktarmışlardır. Bu tez çalışmasında dönemin Türk basınının önde gelen Akşam, Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet, Tercüman ve Vatan gazetelerine göre Ekim Savaşı ele alınmıştır. Çalışmada; adı geçen gazetelerin 6-29 Ekim 1973 tarihleri arasında çıkan nüshaları çerçevesinde Ekim Savaşı'nın nedenleri, gelişimi, sona ermesi ve sonuçları incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'nin savaş sırasındaki durumu ve buna bağlı olarak siyasi faaliyetleri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The desire of the Jews to return to the Promised Land triggered the Arab-Israeli conflict and this constant fight has continued for many years. This rivalry, which reached its peak with the establishment of Israel, also manifested itself in wars fought between Arabs and Israelis. The October War, the fourth of these wars, differs from the other Arab-Israeli wars because it started with the unexpected attack of the Arabs on Israel. The war, which started on 6 October 1973 between the Arab states of Egypt, Syria, Jordan, Lebanon and Israel, was also covered in the Turkish press. Both sides of the war expressed accusations against each other, with Israel claiming that the Arab states had instigated the war and the Arabs claiming that Israel had instigated the war. The Turkish press and the Turkish government also sided with the Arabs in this war. Turkish correspondents travelled to the battlefield and reported the battle there in their columns. In this research, the causes, development, the end of the war and its consequences of the October War were examined within the framework of the issues of the aforementioned newspapers published between 6-29 October 1973. In addition, the situation of Turkey during the war and its political activities were also analyzed.