İş süreçleri olgunlaştırma operasyonalarında, BPMN, DMN ve süreç madenciliği metodlarının,bir endüstriyel scada sistemi varyantı olarak uygulanması
BPMN, DMN and process mining methods in business process maturation operations, implementation as a variant of an industrial scada systemimplementation as a variant of an industrial scada system
  1. Tez No: 835992
  2. Yazar: ÜNSAL ÜNVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Süreç olgunlaştırma ve mükemmelleştirme yaklaşımları, işletmelerin genetik yapıları olarak görebileceğimiz süreç modellerinin, belirli bir disipline ve metriklere göre versiyonlanması ve uygulanmasını gerektirir. Süreçlerde yapılacak her yenilik, işletmenin belki de en önemli kaynağı olan zamanın verimli kullanılmasını etkileyeceğinden, eğer yeni bir sürece geçilecek ise, bunun önceki versiyondan anlamlı bir farkının ve faydasının olması beklenir. Bu tez çalışması kapsamında, süreç olgunlaştırma çalışmalarında, bpmn, dmn ve süreç madenciliği yöntemlerinin birlikte uygulanması ve çıkan verilerin bir SCADA varyantı olarak endüstriyel otomasyon akışlarında, endüstriyel yazılımların bünyesindeki API lerden alınan, çıktı meta-datalarla beraber yeni bir monitörleme yöntemi olarak uygulanması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Process maturation and perfection approaches require the versioning and implementation of process models, which we can see as the genetic structures of businesses, according to a specific discipline and metrics. Since every innovation to be made in the processes will affect the efficient use of time, which is perhaps the most important resource of the enterprise, if a new process is to be started, it is expected that it will have a significant difference and benefit from the previous version. Within the scope of this thesis, the application of bpmn, dmn and process mining methods together in process maturation studies and the application of the output data as a SCADA variant in industrial automation flows, together with the output meta-data taken from the APIs within the industrial software, is provided as a new monitoring method.