Dijital emek ve sosyal medyanın tüketici üzerindeki etkisi
The impact of digital labor and social media on consumers
- Tez No: 835997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOKSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Emek kavramı değeri olan değer yaratan ve karşılığında bedeli ödenen çalışma şeklinde ifade edilmektedir. Dijital Emek ve Karl Marx, kitabının yazarı olan Christian Fuchs emeğin sosyal medya üzerindeki değişimini açıklamaktadır. Son yıllarda iletişim teknolojilerindeki yaşanan değişim ve gelişimle birlikte sosyal medya kullanımı oldukça fazladır. Bu kullanım kişinin farkında olmadan etkileşim halinde olup emek harcamasına neden olmaktadır. Fuchs tamda bu noktada sosyal medya da emek olarak görünmeyen“üretketim”kavramıyla emek olarak görünmeyen üretim biçimine odaklanır. Emek sosyal medyanın kullanım alanında maddi olarak karşılığı alınmadığından dolayı emek kavramını“dijital emek”e dönüştürür. Dijital emek kavramı sosyal medya kullanıcılarının üretken emek olup olmadığı tartışması üzerine çıkmış bir kavramdır. Dijital emek kavramında zaman ve mekân olgusu olmadığından dolayı emek, dijital bir boyuta evrilmiştir. Yaşanan bu durum iletişim teknolojilerindeki değişimle birlikte gerek kullanıcı emeği gerekse dijital emek arasında bir ayrıma neden olmaktadır. Bu ayrım sosyal medya bağlamında tüketici tercihlerini de etkilemektedir. Dolayısıyla dijitalleşmenin getirisi olan tüketim sosyal medya ile birleşerek tüketiciyi doğrudan etkilemektedir. Buradan hareketle bu çalışmanın ortaya çıkış nedeni dijital emeğin sosyal medya bağlamında tüketiciyi nasıl değiştirdiğine dair etkisine odaklanmaktadır. Son dönemlerde hayatımızı kuşatan sosyal medya, dijital emek kavramıyla birleşerek kullanıcıları nasıl etkilemekte olduğu ve bu etkinin tüketicilerin arz ve taleplerini ne kadar değiştirdiği çalışmada incelenen konulardan biridir. 18-25 yaş arasında sosyal medya kullanıcıları üzerinde yapılan bu çalışmada yüz yüze anket tekniğinden yararlanılarak elde edilen veriler dijital emek ile sosyal medya kullanımı tüketiciyi nasıl değiştirdiği ortaya konulmak amacıyla analiz edilmiştir. Analizler SPSS 26.0 ve AMOS 22.0 programları ile yapılmıştır. Bu kapsam doğrultusunda Doğrulayıcı Faktör Analizi, Açıklayıcı Faktör Analizi, ANOVA Analizi, Betimsel İstatistik, Regresyon ve Korelasyon Analizleri yapılmıştır. Dijital emek ile sosyal medya bağlamında tüketicinin değişen rolü üzerine yapılan bu çalışma, daha önce yapılan çalışmaları ve okumaları ele alarak üzerine eklemeler yapılarak bugün daha iyi bir çalışmayı ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of labor is expressed as work that creates value and is paid for. Digital Labor and Karl Marx, author of the book Christian Fuchs explains the change of labor on social media. With the change and development in communication technologies in recent years, the use of social media is quite high. This use is in interaction without the person being aware of it and causes effort. At this point, Fuchs focuses on the form of production that does not appear as labor with the concept of“production”, which is not seen as labor in social media. Since labor is not financially compensated in the field of use of social media, labor turns into“digital labor”. The concept of digital labor is a concept that emerged over the debate whether social media users are productive labor or not. Since there is no time and space phenomenon in the concept of digital labor, labor has evolved by gaining a digital dimension. This situation, together with the change in communication technologies, causes a distinction between user labor and digital labor. This distinction also affects consumer preferences in the context of social media. Therefore, consumption, which is the result of digitalization, combines with social media and directly affects the consumer. From this point of view, the reason for the emergence of this study focuses on the effect of digital labor on how it changes the consumer in the context of social media. One of the subjects examined in the study is how social media, which has surrounded our lives recently, combined with the concept of digital labor, affects users and how much this effect changes the supply and demands of consumers.. In this study, which was conducted on social media users between the ages of 18-25, it is tried to reveal how digital labor and social media use change the consumer by using face-toface survey technique. Analyzes were made with SPSS 26.0 and AMOS 22.0 programs. In line with this scope, Confirmatory Factor Analysis, Explanatory Factor Analysis, ANOVA Analysis, Descriptive Statistics, Regression and Correlation Analysis were performed. This study on the changing role of the consumer in the context of digital labor and social media aims to present a better study today by addressing previous studies and readings and making additions.