Yeşil siyasetin belediye ve toplum tasarımı: Giresun ve Ordu kentleri örneğinde bir inceleme
Municipal and community design of green politics: A case study on Giresun and Ordu cities
  1. Tez No: 836017
  2. Yazar: MEHMET EMİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZCAN BUCKLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yeşil siyaset kavramı hem literatür hem de yerel yönetimler açısından iklim değişikliği, iklim ve çevre politikaları ve benzeri konular üzerinden yeniden konumlandırılmaktadır. Ülkemiz ve dünya nüfusunun büyük bölümü kentlerde yaşamaktadır. Bu bağlamda kentleşme ve yeşil siyaset ilişkisi önem kazanmaktadır. Araştırılan konu kentleşme dinamikleri ve yeşil siyaset ilişkisi olduğunda, araştırmanın yapıldığı yerleşimlerin yerel yönetimleri, yetki ve sorumlulukları nedeniyle incelenmesi gereken önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi'nin Giresun ve Ordu kentleri ilçeleri ile birlikte araştırmamızın örneklem alanını oluşturmaktadır. Araştırmada Giresun ve Ordu il sınırları içerisinde kalan yerleşim bölgeleri yerinde incelenerek çevre sorunları saptanmıştır. Söz konusu yerleşimlerin kentleşme dinamikleri de göz önünde bulundurularak, çevre sorunlarının çözümü için atılan adımlar çözümlenmeye ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapılan çözümleme ve değerlendirmede aşırı merkeziyetçi yönetim anlayışı, neoliberal politikalar ve kapitalist iktisadi politikalar bu sorunların tetikleyici ana faktörü olarak eleştirel bir yaklaşımla ele alınmıştır. Giresun ve Ordu kentlerinin merkezlerinde ve araştırmaya konu olan ilçelerinin yerel yönetimlerinde görev yapan, araştırmanın konusu ile doğrudan ilgili yetkilere sahip idareciler ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmelerden elde edilen veriler söylem analizi yöntemiyle değerlendirilmiş ve yeşil siyasetin dinamikleri ile uygunluğu tartışılmıştır. Yapılan değerlendirmeler bölgedeki çevre sorunlarının daha yakından öğrenilmesini sağlama ve yeşil siyaset dinamiklerinin çevre sorunlarının çözümüne imkân sunma potansiyeline sahip olduğu için bu araştırmanın literatüre de katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The adverse effects of global warming and climate change are becoming more evident day by day. As a natural consequence of this situation, the concept of green politics has started to take place more in the literature as well as in local and general administrations. Most of the population of our country and the world live in cities. In this context, the relationship between urbanization and green politics becomes more important. The cities of Giresun and Ordu in the Eastern Black Sea Region and their districts constitute the sample areas of our research. The study identified environmental problems by examining the settlement areas within the borders of Giresun and Ordu provinces. Considering the urbanization dynamics of the settlements an attempt was made to analyze and evaluate the steps taken to understand the environmental problems. In the analysis and evaluation, the extreme centralized management approach, neo-liberal policies and capitalist economic policies were critically discussed as the main triggering factors of these problems. Interviews were conducted with the administrators working in the centers of the cities of Giresun and Ordu and in the local administrations of their important districts, who have the authority directly related to the research subject. We evaluated the data obtained from the interviews with the method of discourse analysis and discussed their compatibility with the dynamics of green politics. We believe that the evaluations will contribute to the literature in several ways, as they will allow us to learn more about the environmental problems of the region and understand how critical is the contribution of the dynamics of green politics to the solution of environmental issues.