İbn Haldun'un siyaset düşüncesinde adalet
Justice in Ibn Khaldun's political thought
- Tez No: 836020
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKKANAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İdeal bir devletin yapısı, mahiyeti ve unsurlarına ilişkin İslam felsefesi içerisinde farklı cevaplar verilmiştir. Bu soruya hem kurmuş olduğu ilmî disiplin ile hem de pratik uygulamaları ile özgün cevap veren isimlerden birisi İbn Haldun'dur. İbn Haldun kurmuş olduğu umran ilmi ve siyaset felsefesi ile devletlerin ve toplumların meselelere gerçekçi bir bakış açısı ile yaklaşması gerektiğini vurgulamıştır. Bununla birlikte İbn Haldun adalet anlayışının temeline güç kavramını yerleştirmiştir. Adalet ve güç arasındaki dengeyi bize çok titiz bir şekilde sunmaktadır. Eski doğu gelenekleri üzerinden tevarüs edilen adalet dairesini yeniden formüle eden ve Mukaddime' de detaylı bir şekilde açıklayan İbn Haldun' un fikirleri kendisinden asırlar sonra Kınalızâde tarafından yeniden ele alınmıştır. Onun çok yönlü adalet anlayışı refah seviyesi artmış toplumların çözülme sürecinde kilit kavram olmuştur.
Özet (Çeviri)
Different answers have been given within Islamic philosophy regarding the structure, nature and elements of an ideal state. Ibn Khaldūn is one of the names that gave an original answer to this question both with the scientific discipline he established and with his practical applications. Ibn Khaldūn emphasized that states and societies should approach issues from a realistic point of view with the ūmran science and political philosophy that he founded. However, Ibn Khaldūn placed the concept of power at the basis of his understanding of justice. It presents us the balance between justice and power in a very meticulous way. The ideas of Ibn Khaldūn, who reformulated the circle of justice inherited from ancient Eastern traditions and explained it in detail in the Muqaddimah, were reconsidered by Kınalızâde centuries later. His multifaceted understanding of justice has been a key concept in the process of dissolving societies with an increased level of prosperity.