Van'da girişimci kadınların çalışma deneyimleri ve benlik algıları
Women entrepreneur's work experiences and perceptions of the self in Van
  1. Tez No: 836026
  2. Yazar: YEŞİM TATAR SAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, girişimci kadınların çalışma deneyimlerinin hayatlarını, hane ve toplum içindeki statülerini ve bunlara bağlı olarak benlik algılarını nasıl etkilediğidir. Benlik kavramını kişinin kendisine yönelik duygu ve düşünceleri olarak ele alındığında, bu duygu ve düşüncelerin pozitif yönde olmasının yaşam kalitesini yükselten bir etken olduğu bilinmektedir. Günümüz toplumunda bireyin benlik algısını etkileyen önemli faktörlerden biri de toplumsal kabuldür. Kişinin toplumsal statüsü ve iş hayatı, benlik algıları üzerinde etkili olabilmektedir. Bu bağlamda, girişimci kadınların işgücü hayatına girişimci olarak katılmalarının ve bu alandaki deneyimlerinin benlik algılarında ne gibi etkiler yarattığı, toplumsal cinsiyet rollerini ve ilişkilerini ne şekilde etkilediği soruları çalışmanın temel problemini oluşturmaktadır. Bu sorulardan hareketle, Van ilinde yapılan bu çalışma, kent özelinde girişimci kadınların günümüz sosyoekonomik ve kültürel yapısı içerisinde yaşadıkları deneyimlerin hayatlarında ve benlik algılarının gelişiminde oluşturduğu değişimleri, toplumsal cinsiyet perspektifinden inceleyerek kadınların ekonomik ve toplumsal yaşamdaki etkin varlığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Böylelikle, bu çalışma; girişimcilik, kadın girişimciliği, iş gücü, toplumsal cinsiyet, kültür ve benlik kavramları etrafında şekillenmiştir. Kadınların girişimcilik deneyimleri bağlamında benlik algısının daha iyi anlaşılması için kuramsal olarak sembolik etkileşimcilik yaklaşımından yararlanılmıştır. Van ilindeki farklı meslek kollarından kadınların girişimci rollerinin bireysel ve toplumsal anlamda onlara nasıl katkılar sağladığını ve toplumsal cinsiyete bağlı olarak yaşadıkları sorunları ortaya çıkarmak amacıyla kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmeleri fenomenolojik yaklaşımla analiz etmeye dayanan nitel bir araştırma yürütülmüştür. Sonuç olarak, Van ili özelinde girişimci kadınların deneyimleri toplumsal cinsiyet perspektifinden incelendiğinde; kadınların girişimci olduktan sonra ekonomik ve toplumsal olarak güçlenmeleriyle birlikte benlik algıları olumlu yönde gelişirken, aynı zamanda girişimci rollerinin kadınların benlikleri üzerinde farklı etkiler yarattığı ve girişimciliğe atfettikleri anlamların farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is how the working experiences of entrepreneurial women affect their lives, their status in the household and society, and therefore their self-perception. Considering the concept of self as a person's feelings and thoughts about herself, it is known that having these feelings and thoughts in a positive direction is a factor that increases the quality of life. In today's society, one of the important factors affecting an individual's self-perception is social acceptance. A person's social status and work life can have an impact on their self-perception. In this context, the research problem of this thesis is the question of what kind of effects entrepreneurial women's participation in the workforce and their experiences in this field have on their self-perception and how they affect gender roles and relations. Based on these questions, this study conducted in Van province aims to reveal the active presence of women in economic and social life by examining the changes created by the experiences of entrepreneurial women in today's socioeconomic and cultural structure in their lives and the development of their self-perception from a gender perspective. Thus, this thesis is shaped around the concepts of entrepreneurship, women's entrepreneurship, workforce, gender, culture and self. Theoretically, symbolic interactionism is used to better understand women's self-perception in the context of their entrepreneurial experiences. Within the scope of the thesis, qualitative research based on analysing in-depth interviews with women with a phenomenological approach is conducted in order to find out how the entrepreneurial roles of women from different professions in Van province contribute to them individually and socially and the problems they experience based on gender. As a result, when examining the experiences of entrepreneurial women in Van from a gender perspective; while women's self-perceptions develop positively as they become economically and socially empowered after becoming entrepreneurs, it has also been revealed that entrepreneurial roles create different effects on the self of women and the meanings they attribute to entrepreneurship differ.