Bulgar halk müziğinin yeniden canlanması: Le Mystere des Voix Bulgares örneği
Revival of Bulgarian folk music: The case of Le Mystere des Voix Bulgares
- Tez No: 836027
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FIRAT KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yaşamımızdaki yeri tartışılmayan müzik, toplumların sözlü kültürel değerlerinin oluşumunda etkilidir. Bu durum çoksesli müzik icraları ve unsurları içerisinde de gözlenir. Coğrafi, siyasi, tarihi ve kültürel birçok faktörün etkisiyle müzik pratiklerinin önem ve içerik açısından değişebildiği görülmektedir. Dolayısıyla bir müzik türünün çeşitli düzenlemelerle yeniden hatırlatılıp toplumun müzik alışkanlıkları arasında yer alması sağlanabilir. Sözlü kültürel değerlerin hatırlatılması adına çeşitli koro topluluklarında halk müziği düzenlemelerinin yapılması, ülkenin politik atılımları ile ilgili olabilir. Bu çalışma Bulgar Halk Müziğinin yeniden canlanma sürecini Le Mystere des Voix Bulgares koro topluluğu özelinde ele alarak ülkenin müzik kültürünü etkileyen kültürel ve politik unsurları anlamaya odaklanmıştır. Bulgar müzik kültürünün ve çoksesli müzik yapısının zaman içerisindeki değişimlerinin tarihsel arka plan eşliğinde aktarılması ile birlikte halk müziğinin yeniden canlandırılıp düzenlenmesinin etkileri açıklanacaktır. Bu bağlamda halk müziğinin değişiminde etkili olan kültürel, tarihi ve politik nedenlerin değerlendirileceği çalışma, iki bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Bulgar müzik tarihi, halk müziği bölgeleri ve unsurları, çeşitli kültürlerin müziğe etkisi ele alınarak farklı çerçevelerde müzik kültürünün gelişim süreci aktarılacaktır. İkinci bölümde ise siyasi ideoloji olarak halk müziğinin yeniden canlandırılması için koro topluluklarının yapılandırılması, yeni bir halk müzik türünün (obrabotki) ortaya çıkışı ve Le Mystere des Voix Bulgares özelinde halk müziği koro topluluklarının ülkenin müzik kültürünü şekillendirmesine etki eden yönleri anlatılacaktır. Bulgaristan'da halk müziği düzenlemelerinin yapılması ile birlikte koro topluluğunda bulunan halk şarkılarının özelliklerine yer verilecek olan çalışmada, politik bağlamda şekillenen müzik unsurları farklı bakış açılarıyla ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Music, which has an important place in many areas of our lives, is effective in the formation of oral cultural values of societies. This situation is also observed in polyphonic musical performances and elements. It is seen that music practices can change in terms of importance and content under the influence of many geographical, political, historical and cultural factors. Therefore, a musical genre can be reminded again with various arrangements and it can be ensured that it takes place among the music habits of the society. Making folk music arrangements in various choir ensembles in order to remind oral cultural values is related to the political breakthroughs of the country. This study focuses on understanding the cultural and political elements that affect the musical culture of the country by considering the revival process of Bulgarian Folk Music in the context of the choir ensemble Le Mystere des Voix Bulgares. The effects of the revival and arrangement of folk music will be explained, along with the historical background of the changes in Bulgarian music culture and polyphonic music structure over time. In this context, the study, which will evaluate the cultural, historical and political reasons that are effective in the change of folk music, consists of two parts: In the first part, Bulgarian music history, folk music regions and elements, the influence of various cultures on music will be discussed and the development process of music culture will be conveyed in different frameworks. In the second part, the structuring of choral ensembles for the revival of folk music as a political ideology, the emergence of a new folk music genre (obrabotki), and the aspects of folk music choral ensembles that shape the country's musical culture, in particular Le Mystere des Voix Bulgares, will be discussed. In the article, which will include the features of the folk songs in the choir ensemble, together with the folk music arrangements in Bulgaria, the musical elements shaped in the political context will be discussed from a multi-faceted perspective.