Timurluların Yakın Doğu siyasetinde Akkoyunlular ve Karakoyunlular (Azerbaycan, Irak, Anadolu, Suriye ve Gürcistan)
Aqqoyunlus and Qaraqoyunlus in the Near-Eastern politics of the Timurids (Azerbaijan, Iraq, Anatolia, Syria and Georgia)
  1. Tez No: 836029
  2. Yazar: RÜMEYSA NAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL TAŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Akademik camiada Akkoyunlular ve Karakoyunluların“adavet-i kadîme”olarak adlandırılan düşmanlıklarına binaen genellikle birbirleriyle olan mücadeleleri ön planda tutulmuş, Timurlularla olan münasebetleri ise tam bir bütünlük içerisinde incelenememiştir. Bu çalışmada Timurlular, Akkoyunlular ve Karakoyunluların birbirleri ile olan mücadeleleri ve bunların doğurduğu sonuçlar bilhassa Azerbaycan ve Doğu Anadolu coğrafyasındaki faaliyetleri dönem kaynakları ışığında ele alınmıştır. Adlarından söz ettirmeyi başarmış olan bu üç devletin birbirleri ile olan ilişkileri mevcut siyasi koşullar ve hâkimiyet anlayışları da göz önünde bulundurularak farklı bir bakış açısıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the enmity of the Aqqoyunlus and the Qaraqoyunlus, called“adavet-i kadîme”in the academic community, their struggles with each other were generally kept in the foreground, and their relations with the Timurids could not be examined in a complete integrity. In this study, the struggles of the Timurids, Aqqoyunlus and Qaraqoyunlus with each other and their results, especially their activities in the geography of Azerbaijan and Eastern Anatolia, are discussed in the light of the sources of the period. The relations of these three states, which have managed to make a name for themselves, are examined from a different perspective, taking into account the current political conditions and understanding of domination.