Sağlık ekonomisinde yeni yönelimler: Estetik ekonomisi ve Türkiye uygulamaları
New horizons in health economics: Aesthetics economy and Türkiye case
  1. Tez No: 836034
  2. Yazar: DUYGU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Estetik sağlık hizmetleri, en yalın hali ile estetik kaygılarla gerçekleştirilen tıbbi hizmetler olarak tanımlanmakta ve bu sağlık hizmetlerinin bireyin zihinsel sağlığıyla bağlantısı bulunmaktadır. Estetik sağlık hizmetlerinin zihinsel sağlığa etkisi bireyin yaşam kalitesini artırmanın yanı sıra toplumun sosyal ve ekonomik gelişimine de katkı sağlamaktadır. Özellikle ekonomik düzeyleri yüksek ülkeler için, estetik sağlık hizmetlerini önemli bir konuma getirmektedir. Estetik sağlık hizmetleri, genellikle sigorta kapsamında yer almamakta ve bireylerin cepten yapmış oldukları sağlık harcamalarıyla karşılanmaktadır. Buna rağmen ekonomik etkileri sebebiyle birçok ülke estetik hizmetlerine ayrılan kaynaklarını artırmaya çalışmaktadır. Bu durum estetik sağlık hizmetlerine yapılan harcamaların ve yatırımların planlanmasının önemini vurgulamaktadır. Estetik turizmi için iyi bir destinasyon olan Türkiye için de bu yatırım planlamalarının önemi her geçen gün daha da belirginleşmektedir. Uluslararası ve Türkiye'de yayınlanan veriler bu çıkarımı doğrulamaktadır. Bu çalışmada hem küresel ölçekte hem de Türkiye ölçeğinde estetik hizmetleri incelenmeye ve toplumsal etkileri yorumlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca estetik sağlık hizmetlerinin tercih sebepleri ve etkilerine değinilmiş, ekonomik boyutu ve etik sorunları ele alınmıştır. Sonrasında Türkiye'de estetik hizmetlerinin ekonomik boyutu ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümünde de estetik sağlık hizmetleri talebinin küresel ölçekte yıllar içindeki değişimlerine ve Türkiye'nin estetik sağlık hizmetlerinde gelişimine yer verilmiştir. Araştırmada, Türkiye'de estetik sağlık hizmetleriyle ilgili yapılan çalışmaların ve verilerin yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca sağlık, ekonomik ve sosyal bazı riskler sebebiyle estetik sağlık hizmetlerini düzenleyici kurumların eksikliği gözlenmiş ve arz-talebi yönetmek için yasal düzenlemelerin yapılmasının gerekli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In its simplest form, aesthetic healthcare services are defined as medical services performed with aesthetic concerns and these healthcare services have a connection with the mental health of the individual. The effect of aesthetic health services on mental health contributes to the social and economic development of the society as well as increasing the quality of life of the individual. Especially for countries with high economic levels, aesthetic health services have an important position. Aesthetic health services are generally not covered by insurance and are covered by out-of-pocket health expenditures of individuals. Despite this, many countries are trying to increase the resources allocated to aesthetic health services due to their economic effects. This situation emphasizes the importance of planning expenditures and investments in aesthetic health services. For Turkey, which is a good destination for aesthetic tourism, the importance of this investment planning is becoming more and more evident every day. International and Turkish data confirm this conclusion. In this study, it has been tried to analyze aesthetic services both on a global scale and on the scale of Turkey and to interpret their social effects. In addition, the reasons for preference and the effects of aesthetic health services were mentioned, and their economic dimension and ethical problems were discussed. Afterwards, the economic dimension of aesthetic services in Turkey is discussed. In the last part of the study, the changes in the demand for aesthetic health services on a global scale over the years and Turkey's development in aesthetic health services are included. In the study, it was concluded that the studies and data on aesthetic health services in Turkey are insufficient. In addition, due to some health, economic and social risks, the lack of regulatory institutions for aesthetic health services was observed and it was determined that legal regulations are necessary to manage supply and demand.