Türkiye merkezli 6 Şubat depremlerinin Borsa İstanbul üzerindeki etkisi
The effect of Turkey-centered February 6 earthquakes on Borsa Istanbul
  1. Tez No: 836033
  2. Yazar: MEMİK KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH BUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tarihte pek çok olay, afetlerin yaşandığı ülkeleri ve kültürleri olumsuz yönde etkilemiştir. Bu olaylar toplumların yaşam standartlarını ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Öngörülemeyen bu tarihi olayların sonuçları, küreselleşmenin bir sonucu olarak sadece meydana geldiği bölgeyi değil, tüm dünyayı yıkıcı bir şekilde etkilemiştir. Günümüzde meydana gelen doğal afetler küresel olaylar olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan bu olaylar, sosyal olduğu kadar ekonomik açıdan da göz ardı edilemeyecek zararlara neden olmuştur. Çalışmanın amacı Türkiye'de yaşanan 6 Şubat Kahramanmaraş Depremi'nin Borsa İstanbul üzerindeki etkisini sektörler bazında incelemektedir. Bu doğrultuda çalışmada, Türkiye'de yaşanan 6 Şubat Depreminin Borsa İstanbul üzerindeki etkisini incelemek için Olay Etüdü analizi yöntem olarak kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre Borsa İstanbul Hizmet sektörü depremden en çok olumsuz etkilenen sektör olmuştur. Farklı olay pencerelerinde mali, sinai ve teknoloji sektörleri de negatif getirilere sahip iken söz konusu anormal getiriler istatistiksel olarak anlamlı değildir. Kümülatif ortalama anormal getiriler göz önüne alındığında depremin etkisinin kısa vadede negatif anormal getirilere neden olduğu ancak bir süre sonra bu etkinin azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Many events in history have had a negative impact on the countries and cultures where disasters happened. These occurrences have a negative impact on the living standards and quality of life of societies. The consequences of these unforeseen historical occurrences have had a devastating impact not just on the region where they occurred, but also on the entire world as a result of globalization. Natural disasters that occur today are referred to be global events. These events, which have an impact in our country and around the world, have caused not only social but also economic damage, which cannot be overlooked. The aim of the study is to examine the impact of the February 6 Kahramanmaraş Earthquake in Turkey on Borsa Istanbul on a sectoral basis. Accordingly, in this study, Event Study analysis was used as a method to examine the impact of the February 6 Earthquake in Turkey on the Istanbul Stock Exchange. According to the findings of the study, Borsa Istanbul service sector was the sector most negatively affected by the earthquake. While financial, industrial and technology sectors also have negative returns in different event windows, these abnormal returns are not statistically significant. Considering the cumulative average abnormal returns, it is seen that the effect of the earthquake caused negative abnormal returns in the short term, but this effect decreased after a while.