Dede Korkut Hikâyelerinde kahramanın yardımcıları
Hero's asistants in Dede Korkut Stories
- Tez No: 836072
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA KIMIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dede Korkut Hikâyeleri, destan döneminden hikâye dönemine geçişin eseri olarak nitelendirilmektedir. Hem destan hem de hikâye özelliği gösteren bu metinler, Türk toplulukları için oldukça kıymetlidir. Çünkü eser içerisinde Oğuz Türklerinin yaşayış biçimleri, gelenek ve görenekleri, kılık ve kıyafetlerinin yer almasının dışında dönemin konuşma şekilleri, atasözleri, deyimleri de bulunmaktadır. Hem toplumsal hem sosyal hem dilbilimsel özellik taşıyan bu eser, aynı zamanda kültür tarihine de kaynaklık etmektedir. Eser içerisinde her Hikâyenin bir kahramanı bulunmaktadır. Bu kahramanlar benzer özellikler sergilemektedirler ve girdikleri her savaştan galip olarak çıkmaktadırlar. Kahramanların çatışmaları kendi milletleri ile veya dış devletler ile yaptıkları mücadelelere dayanmaktadır. Kahramanlar bu mücadelelerini gerçekleştirirken yalnız değillerdir, yanlarından yardımcıları bulunmaktadır. Dede Korkut Hikâyelerindeki kahramanların çok sayıda yardımcısı bulunur. Bu yardımcı kahramanlar, kahramanın ideolojisini gerçekleştirebilmesi için önemli unsurlardır. Bu çalışmada Dede Korkut Hikâyelerindeki yardımcı kahramanlar üzerinde durulacak, Adem Balkaya'nın Türk Halk Anlatılarında Kahramanın Yardımcıları adlı çalışmasından büyük ölçüde yararlanılarak yardımcı kahramanlar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The Dede Korkut Stories are recognized as a seminal body of work marking the transition from the era of epic storytelling to that of narrative prose. The given texts that exhibit traits of both an epic and a story are of significant worth to Turkish societies. The work not only delves into the way of life, customs, and traditions, as well as the attire and garments of the Oghuz Turks, but also examines the linguistic aspects of the era such as speech patterns, proverbs, and idioms. This research encompasses facets of both sociological and linguistic dimensions and concurrently serves as a historical record. In this literary work, it is commonly observed that every narrative features a protagonist. These extraordinary individuals demonstrate commonalities and invariably triumph in all of their confrontations. The conflicts encountered by the protagonists are base on their enduring struggles either within their countries or beyond territorial boundaries. Heroes are not solitary in their conflict, as they are accompanied by companions who support them. The heroes in the Dede Korkut Stories have many companions. These supporting characters are important elements for the protagonist to realize his ideology. In this study, the supporting characters in the Dede Korkut Stories will be emphasized, and the classification of the supporting characters in Adem Balkaya's work named Assistants of the Hero in Turkish Folk Narratives will be taken as a basis.