Psikolojik esneklik ve yaşam doyumu ilişkisinde temel psikolojik ihtiyaçların rolü
The mediating role of basic psychological needs in the relationship between psychological flexibility and life satisfaction
  1. Tez No: 836078
  2. Yazar: BEYZA HOŞGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE MUYAN YILIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'deki beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin psikolojik esneklik ile yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaç doyumu düzeylerinin aracı rolünün incelenmesidir. Katılımcılar, İzmir Demokrasi Üniversitesi'nin tüm fakültelerinde 2021-2022 akademik yılı bahar döneminde öğrenim gören 781 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Katılımcıların %62,7'si (N = 487) kadın, %37,2'si (N = 289) erkektir. Araştırma verilerinin toplanılmasında Kişisel Bilgi Formu, Kabul ve Eylem ÖlçeğiII, Yaşam Doyumu Ölçeği ve İhtiyaç Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadaki değişkenler arasındaki korelasyonlar Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu ile, aracı rolü analizi ise Boostrap Çoklu Aracı Analizi kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen sonuca göre araştırmada yer alan değişkenlerin tümü (psikolojik esneklik, yaşam doyumu, temel psikolojik ihtiyaç doyumu) arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmaktadır. Araştırmada test edilen ve psikolojik esneklik ve temel psikolojik ihtiyaç doyumu değişkenlerini içeren modelin yaşam doyumunu anlamlı ve pozitif olarak yordadığı bulgusuna erişilmiştir. Ek olarak psikolojik esneklik ve yaşam doyumu arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaç doyumunun anlamlı aracı rolünün olduğu ortaya konulmuştur. Alanyazın üniversite öğrencilerinin yaşam doyumlarına yönelik yapılan çalışmaların kritik bir öneme sahip olduğunu iletmektedir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlarla birlikte üniversite öğrencilerinin yaşam doyumu düzeylerini arttırmak amacıyla temel psikolojik ihtiyaç doyumunu ve psikolojik esneklik düzeyini arttırmayı amaçlayan programlara yer verilmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilenlerden hareketle araştırmacılar ve uygulamacılar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the mediating role of basic psychological needs satisfaction in the relationship between psychological flexibility and life satisfaction levels among emerging adults in Turkey. The participants consisted of 781 university students studying in all faculties of İzmir Democracy University during the spring semester of the 2021-2022 academic year. Of the participants, 62.7% (N = 487) were female, and 37.2% (N = 289) were male. The research data were collected using a Personal Information Form, Acceptance and Action Questionnaire-II, Life Satisfaction Scale and Need Satisfaction Scale. The correlations between the variables in the study were tested using Pearson's Product-Moment Correlation, and the mediation role analysis was conducted using Bootstrap Multiple Mediation Analysis. According to the results obtained, all variables in the study (psychological flexibility, life satisfaction, basic psychological needs satisfaction) are positively and significantly related. It was found that the model tested in the research, which includes psychological flexibility and basic psychological needs satisfaction variables, significantly and positively predicted life satisfaction. Additionally, a significant mediating role of basic psychological needs satisfaction in the relationship between psychological flexibility and life satisfaction was identified. The literature emphasizes the critical importance of studies focusing on university students' life satisfaction. Based on the results obtained from this research, it is concluded that including programs aimed at increasing basic psychological needs satisfaction and psychological flexibility levels is crucial to enhancing university students' life satisfaction levels. The findings lead to recommendations for researchers and practitioners.