Fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinde nano-çinko oksit (ZnO) ve nano-titanyum oksit (TiO2NP)uygulamalarının bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of nano-zinc oxide (ZnO) and nano-titanium oxide (TiO2NP) applications on some biochemical parameters of bean (Phaseolus vulgaris L.) plant
  1. Tez No: 836077
  2. Yazar: SERDAR ÜZGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AYHAN KİREÇCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Fizyoloji, Biology, Botany, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nanoteknolojinin en basit tanımı, nano ölçüde teknolojidir. Bir nanometre bir metrenin milyarda biridir. Ağır metal stresi genel olarak ROT'u indükler ve oksidatif stres yaratır. Antioksidan enzimler, metabolitler, flavonoidler, karotenoidler, polioller, sitozolik askorbat ve peroksiredoksin gibi maddeler ROT temizlemesinde rol oynarlar. Katalaz (CAT), Askorbat peroksidaz (APX), Süperoksit dimutaz (SOD), Glutatyon redüktaz (GR) gibi bazı antioksidan enzimler metal toksisitesine karşı savunma yapar. Mevcut çalışmada Titanyum ve Çinko nanopartiküllerinin fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisi yapraklarında bazı biyokimsal parametrelere etkileri araştırılmıştır. Bu amaç için 0,1 mM, 0,01 mM ve 0,001 mM TiO2 ve ZnO nanopartikül konantrasyonları uygulandı. 72. saat ve 120. saat sonunda malondialdehit, prolin, gutatyon, toplam çözünebilir protein, yağ asitleri, vitamin ve fitosterol içerikleri ile Süperoksit dismutaz ve Katalaz enzim aktiviteleri belirlendi. Sonuç olarak mevcut çalışmadan elde ettiğimiz tüm sonuçlar TiO2 NP ile ZnO NP uygulamalari Pahseolus vulgaris L. yapraklarında antioksidan savunmayı aktif ettiğini ortaya koydu. Söz konusu iki metal nanopartikülünün özellikle düşük doz ve uzamış zamana bağlı olarak daha ciddi etkiler gösterdiği belirlendi. Nano boyutlardaki metaller deney materyalimiz olan Phaseolus vulgaris L. bitkisi yapraklarinda toksik etki meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The simplest definition of nanotechnology is nanoscale technology. A nanometer is one billionth of a metre. Heavy metal stress generally induces ROS and creates oxidative stress. Substances such as antioxidant enzymes, metabolites, flavonoids, carotenoids, polyols, cytosolic ascorbate and peroxiredoxin play a role in ROS scavenging. Some antioxidant enzymes such as Catalase (CAT), Ascorbate peroxidase (APX), Superoxide dimutase (SOD), Glutathione reductase (GR) defend against metal toxicity. In the present study, the effects of Titanium and Zinc nanoparticles on some biochemical parameters in bean (Phaseolus vulgaris L.) leaves were investigated. For this purpose, 0.1 mM, 0.01 mM and 0.001 mM TiO2 and ZnO nanoparticle concentrations were applied. At the end of 72 hours and 120 hours, malondialdehyde, proline, gutathion, total soluble protein, fatty acids, vitamins and phytosterol contents, and Superoxidedismutase and Catalase enzyme activities were determined. As a result, all the results obtained from the present study revealed that TiO2 NP and ZnO NP applications activate antioxidant defense in Pahseolus vulgaris L. leaves. It was determined that the two metal nanoparticles in question showed more serious effects, especially depending on the low dose and prolonged time. Nano-sized metals caused a toxic effect on the leaves of Pahseolus vulgaris L.