Reconstructing the images of woman and patriarchy in Sarah Kane's Phaedra's Love and Martin Crimp's Cruel and Tender
Sarah Kane'nin Phaedra's Love ve Martin Crimp'in Cruel and Tender oyunlarında kadın ve ataerkil imgelerinin yeniden inşaası
- Tez No: 836082
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA AYÇA ÜLKER ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez Sarah Kane ve Martin Crimp'in İngiliz tiyatro tarihinde popülerleşen Yunan tiyatrosunu revize etme amacıyla, istek üzerine yazdıkları Phaedra's Love ve Cruel and Tender oyunlarını feminist teori ile inceleyip, özellikle ikinci dalga feminist akımla öne çıkan radikal, liberal ve sosyalist feminist bakış açılarıyla kadın imajının ve erkek egemenliğinin belirtilen oyunlarda nasıl tekrardan inşa edildiğini gözler önüne serer. Batı dünyasında savaş sonrası kadınların baskıya, cinsel tahakküme, kürtaj haklarına ve bedenlerinin üzerinden yapılan politikalara karşı çıkarak örgütlenmeleri ve kişisel olanın aynı zamanda politik olduğunu da ifade etmeleri üzerine gelişen 1970 yıllardan 1990'lı yıllara uzanan feminist diskurun tiyatroda da nasıl ele alındığı, kadınlığın nasıl temsil edildiği belirtilmiştir. Ayrıca bu tez şiddet, tecavüz, kadın intiharları gibi erkek egemenliğinin kadınlar üzerine kurdukları baskıyla gelişen ve feminist teoride sık sık tartışılan konulara değinip bu konuların antik Yunan kültüründe ve Yunan tragedyasında nasıl işlendiğini analiz eder. Sophocles'in yazdığı Women of Trachis ve Seneca'nın oyunu Phaedra'yı erkek egemen toplumda yaşayan kadın karakterlerin gözünden ele alıp, trajedinin asla kadınların trajedisi olmamasından, kadınların yalnızca diğer yahut bir hikâye unsuru olarak oyunlarda bulunmasından bahseder. Daha sonra Phaedra ve Phaedra's Love oyunlarını karşılaştırmalı olarak analiz edilip, kadının ve egemen erkek kültürünün Kane tarafından nasıl inşa edildiğini açıklar. Son olarak bu tez, Women of Trachis ve Cruel and Tender oyunlarında Crimp'in ironik bir şekilde kadın karakterleri nasıl birey olarak ve çok yönlü inşa ettiğini tartışır. Belirtilen oyunların detaylı bir incelemesiyle, bu tez feminist öğelerin kendini feminist oyun yazarı olarak tanımlamayan ancak kadını merkeze alan yazarların antik Yunan oyunlarını modern bir dokunuşla nasıl ele aldıklarını keşfeder ve şiddetin, tecavüzün, intiharın hala kadınların üzerinde bir baskı unsuru olarak var olduğunu ancak kadınların sadece“diğer”olmadığını vurgular.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the plays Phaedra's Love by Sarah Kane and Cruel and Tender by Martin Crimp, which were commissioned with the uprising trend of staging Greek plays. While scrutinizing the plays, it is revealed how the image of women and patriarchy is reconstructed within the context of feminist theory, with a special emphasis on second-wave feminisms, namely the radical, liberal, and socialist feminist theories. Also, this thesis explores how post-war Western women's revolt against the patriarchal and sexual oppressions, abortion laws, and the politicization of their bodies led them to unite under the motto of“personal is political”, and also explores the emergence of feminist theory since the 1970s to 1990s, which established a presence as a discourse in theatre. Furthermore, the thesis delves into the feminist concerns that are highly enunciated such as violence, rape, and women's suicide in ancient Greek culture and Greek tragedy. The thesis posits the idea that the tragedies are never women's tragedies but the heroes, women only serve as other or a mere plot device in the plays of Women of Trachis by Sophocles and Seneca's Phaedra, which are dissected through feminist lenses. The plays Phaedra's Love and Phaedra are comparatively analyzed and it is explained how Kane reconstructs the patriarchy and the image of women. Lastly, this thesis discusses how Crimp reconstructs the women characters as multifaceted and ironically criticizes them in his play by comparing them with the characters in Women of Trachis. Through a meticulous examination of these theatrical texts, this thesis explores how playwrights, who do not label themselves as feminist but position the women characters in the center of their plays, reconstruct the patriarchy and image of women with a modern touch and highlights that gender-based subjugation, rape, and violence still exist as an oppression apparatus, however, women are no longer“the others”, they have found themselves a central place in theatre stage.