Spor yapan ve yapmayan 12-14 yaş grubu öğrencilerde bazı antropometrik ve motorik özelliklerin araştırılması
Investigation of some anthropometric and motoric features in 12-14 age group students who do and not do sports
  1. Tez No: 836081
  2. Yazar: AYŞE NUR MORBEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ERDAĞI, DOÇ. DR. BÜLENT IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Araştırmada, düzenli spor yapan 12-14 yaş grubundaki kadın ve erkek sporcular ile aynı yaş grubunda sedanter kadın ve erkek öğrencilerde bazı antropometrik, kas kuvveti ve motorik ölçüm değerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma, Konya ili Meram ilçesinde öğrenim gören 12-14 yaş grubundaki kadın ve erkek 60 sporcu (farklı spor branşlarından) ile 60 sedanter öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. SPSS 25.0 paket programı ile gerçekleştirilen istatistiksel değerlendirmelerde gruplar arası karşılaştırmalarda, bağımsız gruplar için t testi kullanılırken, grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş gruplar için t testi kullanılmıştır. Bütün analiz sonuçları için anlamlılık düzeyi p < ,05 olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, sporcu ve sedanter gruplar arası değerler karşılaştırıldığında; erkek sporcularda sağ ve sol üst bacak uzunluk, sağ üst kol çevre ve sol ayak bileği genişlik ölçüm parametrelerinin erkek sedanterlerin paremetrelerinden daha yüksek olduğu gözlenmiştir (p < 0,05). Kadın sporcu ve sedanter bireylerin, uzunluk, çevre ve genişlik ölçüm parametreleri karşılaştırmalarında ise, gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p > 0,05). Sol el kavrama kuvveti kadın sporcularda sedanter kadınlardan daha yüksek olduğu (p < 0,05), sağ diz ekstansiyon kuvveti erkek sporcularda erkek sedanterlerden daha yüksek bulunduğu tespit edildi (p < 0,05). Diğer taraftan, mekik ve şınav, durarak uzun atlama, sıçrama ve 20 m sürat ölçüm parametreleri erkek sporcularda kadın sporculardan daha yüksek olduğu gözlenmiştir (verilen sırayla, p < 0,001; p < 0,001; p < 0,005; p < 0,005). Sonuç olarak, 12-14 yaş grubu öğrencilerde düzenli sportif aktivitenin belirli antropometrik ölçüm parametreleri, kas kuvveti ve motorik ölçüm değerleri üzerine olumlu etkilerinin olduğu ve bu etkilerin erkek sporcularda daha belirgin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate some anthropometric, muscle strength and motor measurement values in male and female sportsmen who execise regularly, and in sedentary male and female students, in the age group between 12 and 14. The study was carried out on 60 female and male sportsmen (from different sports branches) and 60 sedentary students in the age group between 12 and 14, in Meram district of Konya province. Statistical evaluations were analyzed by SPSS 25.0 package program T test was used for independent groups in intergroup comparisons and for paired groups in intra-group comparisons (p < 0.05). As a result, when the measurements were compared between sportsmen and sedentary groups; it was observed that the measurement parameters of right and left upper leg length, right upper arm circumference and left ankle width in male sportsmen were higher than the parameters of male sedentaries (p < 0.05). In the comparison of length, circumference and width measurement parameters of female sportsmen and sedentary individuals, no statistically significant difference was detected between the groups (p > 0.05). It was determined that left hand grip strength was higher in female sportsmen than in sedentary women (p < 0.05), and right knee extension strength was higher in male sportsmen than in male sedentary (p < 0.05). On the other hand, it was observed that sit-up and push-up, horizontal jump and 20 m speed measurement parameters were higher in male sportsmen than in female sportsmen (p < 0.001; p < 0.001; p < 0.005; p < 0.005, respectively). As a result, it can be said that regular sports activity has positively affects on certain anthropometric measurement parameters, muscle strength and motor measurement values in 12-14 aged group students, and that these effects are more evident in male sportsmen.