Kronik hastalığı olan bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile COVİD-19 aşı okuryazarlığının değerlendirilmesi
The evaluating individuals with chronic disease's healthy life style behaviors and covid-19 vaccine literacy
- Tez No: 836083
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu araştırma kronik hastalığı olan bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile Covid-19 aşı okuryazarlığının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte tasarlanan araştırmanın verileri 4 Mart 2022- 7 Aralık 2022 tarihleri arasında toplanmıştır. Bu çalışma, Kars Harakâni Devlet Hastanesi'nde yatan, çalışmayı kabul eden 292 kronik hastalığı olan birey ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Hastalara“Hasta Tanıtım Formu”ile“Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II)”ve“Covid-19 Aşı Okuryazarlığı Ölçeği [Covid-19 (AOÖ)]”uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Örneklemde yer alan hastaların yaş ortalaması 51.69±20.35'dir (min-maks: 18-95 yıl). Bireylerin %69.5'inin evli, %34.9'u ilköğretim mezunu olduğu, %77.4'ünün Covid-19 hastalığına yakalandığı, %94.2'sinin Covid-19 aşısı hakkında bilgisinin olduğu, %81.2'sinin Covid-19 aşısı olduğu ve %89.7'sinin Covid-19 aşısı için kronik hastalıkları olan bireylerin öncelikli grupta olduğunu düşündüğü belirlenmiştir. SYBDÖ-II toplam puan ortalaması 124.21±22.62 (min-maks: 70-188) ve Covid-19 AOÖ toplam puan ortalaması 2.62±0.55 (min-maks:1-4) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was carried out to evaluate the healthy lifestyle behaviors of individuals with chronic diseases and their Covid-19 vaccine literacy. Materials and Methods: The data of the descriptive and cross-sectional study were collected between March 4, 2022 and December 7, 2022. The sample consisted of 292 individuals with chronic diseases who were hospitalized in Kars Harakâni State Hospital and accepted the study. The data of the research was carried out by face-to-face interview method.“Patient Identification Form”,“Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II (HLBS-II)”and“Covid-19 Vaccine Literacy Scale [Covid-19 (VLS)]”were applied to the patients. independent samples t test, one-way ANOVA test, Pearson correlation and multiple linear regression analysis were used to evaluate the data. Results: The mean age of patients in the sample is 51.69±20.35 (min-max:18-95 years). It was determined that 69.5% of individuals are married, 34.9% of them were primary school graduates, 77.4% of them got Covid-19 disease, 94.2% of them have knowledge about the Covid-19 vaccine, 81.2% of them had the Covid-19 vaccine and 89.7% of them think that individuals with chronic diseases are in the priority group for the Covid-19 vaccine. The HLBS-II and the Covid-19 VLS had a total score mean of 124.21±22.62 (min-max:70-188) and 2.62±0.55 (min-max:1-4), respectively. It was found that the mean scores of both HLBS-II and Covid-19 VLS was significantly higher in individuals with chronic diseases, who are in the 18-45 age group, those who are university graduates, those who do regular physical activity, and those who have knowledge about the Covid-19 vaccine.