Hemşirelik öğrencilerinin olumsuz otomatik düşüncelerinin erteleme davranışı ile ilişkisi
The relationship nursing students' procrastination behavior and negative automatic thoughts
  1. Tez No: 836102
  2. Yazar: KÜBRA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma hemşirelik öğrencilerinin olumsuz otomatik düşüncelerinin erteleme davranışı üzerinde etkisini değerlendirmek ve arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla kesitsel türde planlanmıştır. Araştırmanın verileri Mayıs 2022- Temmuz 2022 tarih aralığında bir devlet üniversitesinde araştırmaya katılma konusunda gönüllü olan 503 öğrenci üzerinde toplanmıştır. Araştırmaya katılım sağlayan öğrencilerin %81,5'sının kadın, yaş ortalamalarının 21,180±1,957 (Min=19; Maks=36), başarı ortalamalarının orta düzeyde (2,925±0,486) olduğu, öğrencilerin %19,1 kulüp üyesi olduğu, %89,1'inin orta ve üstü gelir düzeyine sahip olduğu, %86,9'unun aktif bir işte çalışmadığı, %47,3'sinin ailesiyle, %39,6'sının yurtta, %3,8'ünün yalnız yaşadığı, %29,6'sının 3, %24,1'inin 5 ve üzeri kardeşe sahip olduğu, %12,5'inin köy-kasabada, %24,1'inin ilçede, %22,7'sinin şehirde ve %40,8'inin büyükşehirde yaşadığı, %9,3'ü psikiyatrik bir hastalık tanısı olduğu ve %3,4'ünün psikiyatrik destek aldığı bulunmuştur. Öğrencilerin otomatik düşünceler toplam ortalaması 67,853±26,598, erteleme toplam ortalaması 41,105±8,937 olarak bulunmuştur. Erteleme toplamı ile otomatik düşünceler toplam puanları arasında (r=0,308 , p=0,000
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a cross-sectional type in order to evaluate the effect of negative automatic thoughts of nursing students on procrastination behavior and to determine the relationship between them. The data of the research were collected on 503 students who volunteered to participate in the research at a state university between May 2022 and July 2022. Of the participating students, 81.5% were female, with an average age of 21.180±1.957 (Min=19; Max=36), and a moderate level of academic achievement (2.925±0.486). 19.1% were club members, 89.1% had a middle to high income level, 86.9% were not actively employed, 47.3% lived with their families, 39.6% lived in dorms, and 3.8% lived alone. 29.6% had 3 siblings, 24.1% had 5 or more siblings. Regarding residence, 12.5% lived in villages/small towns, 24.1% in districts, 22.7% in cities, and 40.8% in metropolitan areas. 9.3% had been diagnosed with a psychiatric illness, and 3.4% received psychiatric support. The average score for automatic thoughts was 67.853±26.598, and for procrastination, it was 41.105±8.937. A positive weak relationship (r=0.308, p=0.000