Acil servise başvuran hastaların yaşam kalitelerinin ve ölüme karşı tutumlarının incelenmesi
Investigation of the quality of life and death attitudes of the patients registered to the emergency
- Tez No: 836104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma acil servise başvuran hastaların yaşam kalitelerini ve ölüme karşı tutumlarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımdaki araştırma, Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi acil servise başvuran 437 hasta ile Ekim 2021- Mayıs 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Ölüme Karşı Tutum Ölçeği (ÖKTÖ) ve Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmada sürekli değişkenler ortalama± standart sapma (X±SS), kategorik değişkenler ise frekans (n) ve yüzde (%) ile gösterilmiştir. Hastaların tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve post hoc (Tukey, LSD) analizlerinden faydalanılmıştır. Hastaların yaşam kalitesi ve ölüme karşı tutum düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Hastaların yaş ortalaması 34,730±14,609 olup yaşam kalitesi ölçeği boyutları puan ortalaması sırasıyla fiziksel fonksiyonellik 79,565±25,001; fiziksel problemlere bağlı rol kısıtlamaları 61,442±39,934; bedensel ağrı 56,645±21,116; genel sağlık algısı 56,284±20,552; canlılık 51,682±21,194; sosyal fonksiyonellik, duygusal problemlere bağlı rol kısıtlamaları 54,386±42,766; ruh sağlığı 58,407±17,854'dir. Hastaların Ölüme Karşı Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması ise 4,166±0,783'tür. Bu ölçeğin alt boyutlarından ölüm korkusu ortalama puanı 3,554±1,334, kaçış kabullenme 3,516±1,292; tarafsız kabullenme 4,901±1,002; yaklaşım kabullenme 4,571±1,354; ölümden kaçış ise 3,926±1,396 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the quality of life and attitudes towards death of patients who applied to the emergency room. The research in descriptive and correlational design was carried out with 437 patients applying to the emergency room of Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital between October 2021 and May 2022. The data of the study were collected through the Personal Information Form, Death Attitudes Profile- Revised (DAP-R) and the Short Form-36 Quality of Life Scale. In the study, continuous variables were shown as mean±standard deviation (X±SD), and categorical variables were shown as frequency (n) and percentage (%). T-test, one-way analysis of variance (Anova) and post hoc (Tukey, LSD) analyzes were used to analyze the differences in scale levels according to the characteristics of the patients. The relationships between the dimensions determining the patients' quality of life and attitudes towards death were examined by correlation analysis. The mean age of the patients was 34.730±14,609, and the mean score of the quality of life data criteria, respectively physical functioning 79.565±25.001; role limitations due to physical problems 61.442±39.934; bodily pain 56,645±21,116; general health perception 56.284±20.552; vitality 51.682±21.194; social functionality, role limitations due to emotional problems 54.386±42,766; mental health is 58,407±17,854. The mean score of the patients' Death Attitudes Profile was 4.166±0.783. The mean fear of death score, which is one of the sub-dimensions of this scale, was 3.554±1.334, escape acceptance 3.516±1.292; neutral acceptance 4.901±1.002; approach acceptance 4,571±1,354; escape from death was found to be 3.926±1.396.