Tanrı-insan ilişkisi bağlamında deizm
Deism in the context of God-human relationship
  1. Tez No: 836105
  2. Yazar: NAZİLE BİTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞÜKRÜ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Deizm, inanç alanındaki iddialarını akıl ve bilimle haklı çıkarmaya çalışan felsefi-dinsel bir akımdır. Bu eğilimde, tüm dünyayı mükemmel bir şekilde yaratan, ancak işleyişine müdahale etmeyen Tanrı'ya olan inanç yatmaktadır. Deistler için Tanrı'nın evrene müdahalesini kabul etmek, onun eksik ya da yanlış yaratıldığını iddia etmek anlamına gelir ve bu, Tanrı'ın mükemmelliği için bir problemdir. Deizmdeki temel sorun alanı, Tanrı-dünya ilişkisini değil, Tanrı-insan ilişkisini ilgilendirmektedir. Çünkü evreni bir saat ya da bir makine gibi mükemmel işleyen bir sistem olarak düşünmek bir dereceye kadar kabul edilebilir. Ancak akıl, şuur ve irade sahibi insan, makineden farklıdır. İnsanın istek ve arzuları, bilinçli seçimleri ve bu seçimlerin sonuçlarıyla yüzleşme durumu vardır. İnsanın özgürlüğü, eylemlerinin ahlaki olarak sorgulanmasını da gerektirir. Deistlere göre vahiy kanalının ve dinin doğal sonucunun reddi, ahlaktan inanca, eğitimden sanata kadar geniş bir özgürlük alanını temsil eder. Deizm, tüm bu alanların insan yapımı din ve vahiylerden arındırılması, insan aklının birincil referans olarak kabul edilmesi ve düzenlenmesi gerektiğini savunur. Bu çalışmada, bu sorunlardan hareketle, deizmin vahiy ve dinden bağımsız olarak Tanrı-insan ilişkisine ilişkin temel iddiaları üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Deism is a philosophical-religious movement that tries to justify its claims in the field of belief with reason and science. In this tendency lies the belief in God, who created the whole world perfectly, but did not interfere with its functioning. For deists, accepting God's intervention in the universe means claiming that it was created incompletely or incorrectly, and this is a problem for God's perfection. The main problem area in deism concerns the God-human relationship, not the God-world relationship. Because it is acceptable to some extent to think of the universe as a perfectly functioning system, like a clock or a machine. However, the human being with intelligence, consciousness and will is different from the machine. Man has a situation of facing his wishes and desires, his conscious choices, and the consequences of these choices. Man's freedom also requires moral questioning of his actions. According to deists, the rejection of the revelation channel and the natural result of religion represents a wide area of freedom, from morality to belief, from education to art, according to deists. Deism argues that all these areas should be freed from man-made religion and revelation, and the human mind should be accepted and regulated as the primary reference. Based on these problems, this study focuses on the basic claims of deism regarding the God-human relationship independent of revelation and religion.