Popüler dindarlığın tıbbi tezahürleri: Dinî şifacılık üzerine sosyolojik bir araştırma
Medical manifestations of popular piety: A sociological research on religious healing
  1. Tez No: 836112
  2. Yazar: AYŞE NUR GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TALİP DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Hastalık ve sağlık insanlığın hayatının her aşamasında varlığını korumuştur. Doğuşu bilinmeyen tın alanı sürekliliğini koruyarak ve gelişerek ilerlemektedir. Sağlık ve hastalık denilince akla gelen noktalar ilaç, ameliyat, hemşire, doktor olmakla birlikte insanlığın hayatında önemli yer edinen dini unsurlarda bu alanda kendisini hissettirmektedir. Özellikle ilk çağlarda sağlıklı olmak ve tedavi üretmek noktasında dinsel alan ön plana çıkmaktadır. Çalışmamızda hastalık ve tedavisi ekseninde şifa bulma arayışları, dini şifacılık ve tıp gelişimi popüler kültür perspektifinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Disease and health have existed at every stage of human life. The tonal field, whose birth is unknown, is progressing by preserving its continuity and developing. The points that come to mind when it comes to health and illness are medicine, surgery, nurse, doctor, and religious elements that have an important place in the life of humanity make themselves felt in this field. Especially in the early ages, the religious field comes to the fore in terms of being healthy and producing treatment. In our study, the search for healing on the axis of the disease and its treatment, the development of religious healing and medicine will be evaluated in the perspective of popular culture.