Günümüz sanatında toplumsal şiddetin göstergeleri
Indicators of social violence in contemporary art
- Tez No: 836111
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Şiddet, insanlığın varoluşuyla başlayan ve tarihin her döneminde de sanatın konusu olan bir olgudur. Tarihsel süreç içinde dönemin siyasi, ekonomik, sosyal ve toplumsal koşullarına ve toplumların kültürel yapılarına göre değişimler gösteren şiddet olgusu, niteliği itibariyle sadece eylemsel değil, geniş tanımıyla yaşamın her alanında da varlık bulmuştur. Ve her dönemde de gücün kaynağı olarak etkin bir biçimde kullanılmıştır. Şiddetin sanat yapıtları aracılığıyla imgeleştirilmesi, ilkel toplumlarda varoluşun sorunlarına ve karmaşık gerçeklerine çözüm bulmanın ve doğaya hükmetmenin aracı ve etkili bir yolu olarak görülmesiyle başlamıştır. Uygarlık tarihi boyunca da şiddet imgeleri iktidar gücünün kaynağı, destekleyicisi ve yücelticisi olarak kahramanlıkları anıtsallaştırma işlevi görmüştür. Otoritenin hegemonyasındaki şiddet imgeleri Fransız Devriminin yarattığı sosyokültürel iklim ile değişime uğramış ve sorgulamanın ve eleştirel bakış açısının ifade edildiği direnç alanına dönüşmüştür. 20. yüzyılda monarşilerin yıkılıp ulus toplumların kurulması, savaşların, devrimlerin ve yeni doktrinlerin ortaya çıkması, endüstrileşmenin ve modernist toplum yapısının kendi iç dinamiklerinin yarattığı çeşitli bileşenlerin ortaya çıkması, toplumsal hareketlerin ve tepkilerin gelişmesi, şiddetin daha öncesinde olmadığı kadar yoğun ve çeşitlenen tanımlarıyla var olmasına neden olmuştur. Yaşanan şiddete koşut olarak da sanatçıların kendi imge dilleri ile şiddetin yarattığı yıkımlara, savaşlara ve insanlık suçlarına karşı eleştirel bakışlarını yansıttıkları, sorguladıkları ve şiddetin karşısına güç olarak sanatı koydukları görülmektedir. Günümüzde ise politik, ekonomik, dinsel ve etnik temellere dayanan, başta terör oluşumları olmak üzere farklı enstrümanları ile artan, küreselleşen ve yaşamı tehdit eden şiddet, sanatçılar tarafından daha fazla konu olarak ele alınmakta, gündemde tutulmakta ve disiplinler arası alanda savaşlara ve şiddete karşı duruşun imgesi ve görsel yansıtıcısı olmaktadır. Bu bağlamda şiddet olgusunun siyasal, toplumsal ve sosyal nedenlerinin ve sonuçlarının sanatta konu olarak ele alınışı, imgeleşme biçimleri ve sanatın şiddet karşısındaki yaklaşımı düşünsel ve biçimsel yönleriyle araştırılmış ve irdelenmiştir. Konu çerçevesinde yapılan teorik araştırmanın yanı sıra uygulamalı çalışmalar da gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence is a phenomenon that begins with the existence of humanity and is the subject of art in every period of history. The phenomenon of violence, which has changed according to the political, economic, social and social conditions of the period and the cultural structures of the societies in the historical process, has found its existence not only in action but also in all areas of life with its broad definition. And it has been used effectively as a source of power in every period. The imagery of violence through works of art started with seeing it as a tool and an effective way to find solutions to the problems and complex realities of existence in primitive societies and to dominate nature. Throughout the history of civilization, images of violence have served to monumentalize heroism as the source, support and glorifying power of power. The images of violence in the hegemony of authority have changed with the socio-cultural climate created by the French Revolution and have turned into a field of resistance where questioning and critical perspective are expressed. In the 20th century, the collapse of monarchies and the establishment of nation societies, the emergence of wars, revolutions and new doctrines, the emergence of many components created by the internal dynamics of industrialization and modernist social structure, the development of social movements and reactions, the existence of violence with its intense and diversified definitions than before caused. Parallel to the violence experienced, it is seen that the artists reflect their critical views against the destructions caused by violence, wars and crimes against humanity with their own image language, question them and put art as a power against violence. Today, violence, which is based on political, economic, religious and ethnic bases, increasing with different instruments, especially terrorist formations, globalizing and threatening life, is dealt with more as a subject by artists, kept on the agenda and is the image of stance against wars and violence in the interdisciplinary field and visual reflector. In this context, the political, social and social causes and consequences of the phenomenon of violence as a subject in art, the forms of imagery and the approach of art against violence have been researched and examined with their intellectual and formal aspects. In addition to the theoretical research carried out within the framework of the subject, applied studies were also carried out.