Multipl myelom tanısı almış olan hastalarda yeni tanı anında vitamin D düzeyi ve patolojik kemik lezyonları arasındaki ilişkinin araştırılması
- Tez No: 836121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YOKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Multipl Myelom ileri yaş hastalığı olup, hastalığın karakteristiği olan kemik lezyonları Multipl Myelom'da ciddi morbiditeye neden olmaktadır. Vitamin D'nin kemik metabolizmasında birincil derecede rol aldığı, eksikliğinin de yaşlı hastalarda daha sık görüldüğü bilinmektedir. Çalışmamızdaki amaç; Multipl Myelom tanısı alan hastalarda, tanı anında vitamin D eksikliği ve kemik lezyonları arasındaki ilişkiyi karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Multipl Myelom tanısı alan, kemik lezyonu olan 62 hasta ve kemik lezyonu olmayan 62 hasta, toplamda 124 hasta dahil edildi. Hastaların yeni tanı anında vitamin D seviyesi ve bunun kemik lezyonları ile arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: İki hasta grubunda da yaş ve cinsiyet ile kemik lezyon gelişimine bakıldığında anlamlı fark gözlenmedi. Myelom evresine göre kemik lezyonu olup olmadığı kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Kemik lezyonu ile komorbit hastalıkların ilişkisi incelendiğinde her iki grup arasında sonuçlar benzerdi. Multipl Myelom tanılı hastaların %84,6'sında vitamin D eksikliği görüldü. Kemik lezyonu olan ve olmayan gruplar arasında vitamin D yönünden anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple Myeloma is a disease of old age, and the bone lesions characteristic of the disease cause serious morbidity in Multiple Myeloma. It is known that vitamin D plays a primary role in bone metabolism and its deficiency is more common in elderly patients. The aim of our study is to compare the relationship between vitamin D deficiency and bone lesions at the time of diagnosis in patients diagnosed with Multiple Myeloma. Materials and Methods: A total of 124 patients diagnosed with Multiple Myeloma were included in our study, 62 patients with bone lesions and 62 patients without bone lesions. The vitamin D level of the patients at the time of new diagnosis and its relationship with bone lesions were examined. Results: No significant difference was observed in the two patient groups when considering age, gender and bone lesion development. No statistically significant difference was found when comparing whether there was a bone lesion or not according to myeloma stage. When the relationship between bone lesion and comorbid diseases was examined, the results were similar between both groups. Vitamin D deficiency was observed in 84.6% of patients diagnosed with Multiple Myeloma. There was no significant difference in vitamin D levels between the groups with and without bone lesions.