Çölyak hastalarında anti endomisyum, anti gliadin ve anti transglutaminaz serolojik testlerinin laboratuar parametreleri ve biyopsi bulguları ile ilişkisi
  1. Tez No: 836120
  2. Yazar: ELİF ULUSOY DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YORULMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç: Çölyak hastalığı (ÇH), genetik olarak duyarlı kişilerde görülen, gluten ve prolaminlerinin tüketilmesiyle oluşan ince bağırsak mukozasının kronik inflamasyonu ve atrofisi ile kendini gösteren bir otoimmün enteropatidir. Tanıda altın standart endoskopik biyopsidir. Birçok çalışmada serolojik testlerin tanıda katkısı ortaya konulmuştur ve kliniklerde sadece tanı amaçlı kullanılırken klinik seyirde, laboratuar testlerinde ve mukozal hasar derecesinde ne kadar etkin bir belirteç olduğu henüz netleşmemiştir. Biz çalışmamızda serolojik tanı testlerinden anti endomisyum (AE) IgA, anti gliadin (AG) IgA ve doku transglutaminaz (TG) IgA antikorlarının laboratuar testleri ve mukozal hasarı gösteren Marsch skoru ile ilişkisini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2015-2023 seneleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniklerine başvuran 18 yaş üstü, total IgA seviyesi normal olan, viral hepatit markerları negatif olan ve karaciğer testlerinde yükseklik yapabilecek başka hastalığı olmayan 138 çölyak hastası dahil edildi. Marsch skoru '0' olan hastalar tanı kesinliği şüphesinden dolayı çalışmaya alınmadı. Hastaların demografik özellikleri, serolojik tetkikleri, laboratuar parametreleri ve endoskopik biyopsideki hasara göre derecelendirilen Marsch skorları retrospektif olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Celiac disease (CD) is an autoimmune enteropathy in genetically susceptible individuals characterized by chronic inflammation and atrophy of the small intestinal mucosa caused by the consumption of gluten and its prolamins. The gold standard for diagnosis is endoscopic biopsy. Many studies have demonstrated the contribution of serologic tests in the diagnosis and while they are used only for diagnostic purposes in clinics, it is not yet clear how effective a marker they are in the clinical course, laboratory tests and the degree of mucosal damage. In our study, we aimed to determine the relationship between anti endomysium (AE) IgA, anti gliadin (AG) IgA and tissue transglutaminase (TG) IgA antibodies, which are among the serologic diagnostic tests, with laboratory tests and Marsch score indicating mucosal damage. Materials and Methods: In our study, 138 celiac patients over the age of 18 who were admitted to the Gastroenterology outpatient clinics of Health Sciences University Bağcılar Training and Research Hospital and Health Sciences University Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital between 2015 and 2023, with normal total IgA levels, negative viral hepatitis markers and no other disease that could cause elevated liver tests were included. Patients with a Marsch score of '0' were excluded from the study due to suspicion of diagnostic certainty. Demographic characteristics, serologic tests, laboratory parameters and Marsch scores graded according to endoscopic biopsy damage were analyzed retrospectively.