Multiple myelomada tanı anında standart demir parametreleri, transferrine bağlı olmayan demir, hepsidin düzeyleri ve bu parametrelerin hastalık prognozundaki önemi
Iron parameters, non-transferrin bound iron and hepcidin levels at diagnosis AND their importance for prognosis in multiple myeloma
  1. Tez No: 329714
  2. Yazar: AYŞE FITNAT TUNCEL BAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tedavi edilmemiş aktif multiple myeloma hastalarının yaklaşık %60-80?inde,demir metabolizmasında bozukluk ile karakterize kronik hastalık anemisi ortaya çıkmaktadır.Hepsidin;ferroportine bağlanarak makrofaj ve enterositlerden demir salınımını azalttığından son yıllarda kronik hastalık anemisi gelişiminde rol aldığı fikri,özellikle inflamatuar cevap ile olan ilişkisi nedeniyle önem kazanmaktadır.Bunların yanı sıra;transferrinin bağlama kapasitesi aşıldığı zaman ortaya çıkan demir formu olan NTBI,son derece toksik ve oksidatif hasar oluşturan kararsız bir molekül olarak kabul edildiği için yakın zamanlarda bu konudaki araştırmalara verilen önemin arttığı görülmektedir. Çalışmamızda multiple myeloma tanısı almış ve tedavi görmemiş;çeşitli evrelerde 40 hasta ve 29 sağlıklı erişkinde standart demir parametreleri,NTBI ve hepsidinin tanı anındaki değeri ve hastalık prognozundaki olası önemini değerlendirmeyi amaçladık.Hasta grubunun ortalama demir ve SDBK değerleri kontrol grubuna göre düşük(sırasıyla p=0,0001;p
Özet (Çeviri)
Anemia of chronic disease occurs 60-80% of active untreated patients with multiple myeloma characterized with iron metabolism disorder.Hepcidin attaches ferroportin and decreases iron release from macrophages and enterocytes,hence the idea for its role in the development of anemia of chronic disease,especially being in a close relationship with inflammatory response,came into question.In addition to these factors,NTBI,an iron form occurring when transferrin?s binding capacity exceeds,is sought as an ultimate toxic molecule creating oxidative destruction, so there is a recent debut in these studies.We sought to evaluate the value at the time of diagnosis and prognosis of standard iron parameters,NTBI and hepcidin by using 40 untreated multiple myeloma patients in various stages and 29 healthy adults.Mean iron and TIBC levels were low(p=0,0001 and p