Küresel mücadele içinde yemen ve insan hakları ihlalleri
Yemen and human rights vi̇olati̇ons in the global struggle
- Tez No: 836172
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADAT DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yemen, küresel mücadelenin merkezinde yer alan ve insan hakları ihlallerinin yoğun olarak yaşandığı bir ülke. Yemen'de 2014 yılında başlayan ve Husi isyancıların başkent Sana'yı ele geçirmesinin ardından hızla genişleyen iç savaş, çatışma ortamı yaratmıştır. Bu savaş, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ile Husi isyancılar arasında şiddetli çatışmalara dönüştü. İran destekli Şii Husi isyancılar ile Suudi destekli Sünni hükümet güçleri arasındaki çatışma, geniş kapsamlı bölgesel etkileri olan mezhepsel çatışmalarla körüklendi. İran'ın Husilere verdiği destek, bölgede mezhepsel bölünmelere ve çatışmalara yol açmıştır. Suudi Arabistan'ın Yemen'e askeri müdahalesi İran'ın etkisini sınırlama çabalarıyla bağlantılıdır. Bu çatışma Suudi Arabistan ve İran arasındaki bölgesel rekabetin bir parçasıdır ve bölgede daha geniş bir güvenlik tehdidi oluşturmaktadır. Yemen'deki insani kriz, dünyadaki en büyük insani krizlerden biri olarak kabul edilmektedir. Savaş ülkede büyük bir yıkıma ve yerinden edilmeye neden olmuştur. Gıda, su, sağlık hizmetleri ve temel ihtiyaçlara erişimde ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Özellikle çocuklar ve kadınlar bu krizden en çok etkilenen gruplar. Uluslararası yardım çağrılarına rağmen insani yardım yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmanın amacı, küresel mücadelede Yemen'deki insan hakları ihlallerine odaklanarak, Yemen iç savaşının temel dinamiklerini, mezhep çatışmalarını, çatışmanın bölgesel etkilerini ve Yemen'deki insani krizi analiz etmektir. Olayların tarihsel arka planını sunmakta, çatışmanın nedenlerini analiz etmekte, bölgesel etkilerini değerlendirmekte ve Yemen'deki insani krizin derinlemesine bir incelemesini yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Yemen is a country caught up in global struggle, where human rights violations are rampant. The Yemeni Civil War, which began in 2014 with the Houthi rebels seizing the capital city of Sana'a, has rapidly escalated into a violent conflict between the Houthi rebels and the Saudi Arabia-led coalition forces. The sectarian clashes between the Iran-backed Shia Houthi rebels and the Saudi-backed Sunni government forces have fueled the conflict. The regional consequences of the Yemeni conflicts are extensive, with Iran's support for the Houthis affecting sectarian divisions and clashes in the region. Saudi Arabia's military intervention in Yemen is associated with its efforts to limit Iran's influence. This conflict has become part of the wider regional rivalry between Saudi Arabia and Iran, posing a broader security threat to the region. The humanitarian crisis in Yemen is regarded as one of the largest global humanitarian crises. The war has caused widespread devastation and displacement in the country. There are significant challenges in accessing food, water, healthcare, and basic necessities. Children and women are the most affected groups by this crisis. Despite international appeals for assistance, humanitarian aid remains insufficient. This thesis aims to investigate the fundamental dynamics of the Yemeni Civil War, sectarian conflicts, regional implications of the conflicts, and the humanitarian crisis in Yemen, focusing on the human rights violations within Yemen's context in the global struggle. The thesis will provide a historical background, analyze the causes of the conflicts, assess regional effects, and conduct an in-depth examination of the humanitarian crisis.