Küyerel toplumsal hareketlerin iletişim ve kültür ekseninde dönüşümü: Slow Food örneği
Transformation of glocal social movements on the line of communication and culture: The Slow Food case
  1. Tez No: 848246
  2. Yazar: İLKİN ESEN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SEZGİN EMÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Yeni toplumsal hareketler tahakküm biçimlerine karşı kimliklerini ve hedeflerini kabul ettirmek için toplumsal alanlarda kamusal alanlar inşa etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu amaç doğrultusunda politik aktörlerini ve eylemlerini artırmaya yönelirken hareketler sahnesinde birer sembolik meydan okuyucu olarak rol almaktadırlar (Melucci, 1999 ve 2014; Touraine, 2017). Kültürel ve sembolik çıkarlar için mücadele eden hareketler hem yerel hem de küresel kimliklere sahiptirler. Bunun önemli nedeni küresel sorunların bireysel kimliklerin üstünde, daha kapsamlı hedefler yaratmış olmalarıdır. Önemli bir bağlantılılığı ve birlikteliği ortaya çıkaran bu hedefler beraberinde bir karmaşıklık da getirmektedir. Çünkü her toplumun düşünme biçimi kültürel miras ve pratiklerle şekillenmektedir. Karmaşıklığı çözebilmek için toplumsal hareketlerin; aktörlerin kültürel tecrübelerinden faydalanarak ortak paydalı stratejiler ve söylemler üretmesi gerekmektedir. Böylece dağınık hedeflerin toparlanabilmesi ve dayanıklı kimliklerin oluşturulabilmesi mümkün hale gelecektir. Bu çalışmada küyerel toplumsal hareketlerin kimlik, karşıt ve hedeflerindeki değişimin küreselleşmeyle olan ilişkini ve bu değişimin kamusal kamusal alanın inşasında nasıl görünürlük kazandığını ortaya koyma amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda örnek olay olarak Slow Food Hareketi seçilmiş ve saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Etnografi ve netnografik yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada yerinde gözlem ve derinlemesine görüşme teknikleri uygulanmış ve Slow Food'un Instagram paylaşımlarıyla basılı kaynakları nicel yöntemle analiz edilmiştir. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümünde sivil toplum, kamusal alan ve toplumsal hareketler alanlarına ilişkin tartışmalar yapılmıştır. İkinci bölümde küreselleşme ve ağ toplumu tartışılmış, üçüncü bölümde ise saha araştırmasına ait bulgular sunulmuş ve değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın iki sonucu bulunmaktadır. İlk olarak, küyerel toplumsal hareketlerin küreselleşmeyle birlikte çoklu kimlikler ortaya koymaya başladıkları, hedeflerinin kapsamlarını ve boyutlarını genişlettikleri, karşıtlarının ise görünürlüğünü önemli ölçüde azalttıkları sonucuna ulaşılmıştır. Sonrasında, kimlik, karşıt, hedef ilkelerinde yaşanan bu değişimlerin ve ağ toplumunun dinamiklerinin de etkisiyle toplumsal hareketlerin; bilgi-eğlence kamusal alanları inşa ettikleri ve iletişimlerini ve eylemlerini anlatılar üzerinden kurgulamaya başladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The New Social Movements aim to build public spaces in social spaces in order to impose their identities and goals against the forms of domination. In line with this purpose, while social movements tend to increase the number of their political actors and actions; they act as symbolic challengers on the stage of movements (Melucci, 1999 and 2014; Touraine, 2017). Movements fighting for cultural and symbolic interests have both local and global identities. The important reason for this is that global problems have created goals that are more comprehensive than individual identities. These goals, which reveal an important interconnectedness and togetherness, also bring a complexity. In order to solve this complexity, social movements need to produce common ground strategies and discourses by making use of the cultural experiences of their actors. Thus, it will be possible to collect scattered targets and create durable identities. In this study, it is aimed to reveal the relationship of the change in identity, adversary, and goals of glocal social movements with globalization and how this change becomes visible in the construction of the public sphere. For this purpose, Slow Food Movement is chosen as a case study and field research was carried out. In this study, in which ethnographic and netnographic methods were used, on-site observation and in- depth interview techniques were applied, and Slow Food's Instagram posts and printed resources were analyzed by quantitative method. In this context, in the first part of the study, discussions were made on the fields of civil society, public sphere and social movements. In the second part, globalization and network society were discussed, and in the third part, the findings of the field research were presented and evaluated. The study has two results. First of all, it was concluded that glocal social movements started to reveal multiple identities, expanded the scope and dimensions of their goals, and significantly reduced the visibility of their adversaries. After that, with the effect of these changes in identity, adversary, goals and the dynamics of the network society, it has been determined that social movements have built infotainment public sphere and started to construct their communication and actions through narratives.