Islam bankacılığının Somali'de küçük işletme performansına etkisi
The influence of Islamic banking on small business performance in Somalia
  1. Tez No: 836171
  2. Yazar: BAHJA ADAM IBRAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İslami bankacılık, açık ve etik bir çerçeveye bağlılığı ile küçük işletmelerin büyümesini ve gelişmesini teşvik etme noktasında hayati bir rol oynamaktadır. İslam toplulukları içinde ve dışında risk paylaşımı ittifakları ve girişimciliği teşvik ederek, İslami bankalar alternatif finansal modellere erişimi kolaylaştırarak, önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, mevcut ve potansiyel yatırımcılara değerli öneriler sunmayı amaçlamaktadır; ekonominin, vatandaşların yaşam standartlarının, rekabetin ve verimliliğin artırılması için bu ihmal edilen sektöre odaklanmanın önemini vurgulamaktadır. Politika ve kurumsal altyapıların oluşturulması yoluyla, hükümet, özellikle Maliye Bakanlığı, İslami bankacılık alt sektöründeki küçük işletmelerin büyümesini kolaylaştıracak bir rol oynamaktır.Bu çalışmanın temel amacı, Somali'nin Hargeisa şehrinde İslami bankacılığın küçük işletme performansı üzerindeki etkisini incelemekti. Veri, küçük ölçekli işletme sahipleri ve üç ticari bankadan toplandı. Veri toplama aracı olarak anket kullanıldı ve veri analizinde Sosyal Bilimler İçin İstatistiksel Paket (SPSS) kullanıldı. Ayrıca veri sunumu için frekans/yüzde, regresyon ve katsayılarkullanıldı. Çalışmanın örneklemi 129 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın bulguları, İslami Bankacılık ve Küçük İşletme Performansı arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğunu gösterdi. R, İslami Bankacılık ve Küçük İşletme Performansı arasındaki korelasyonu gösterir. R= .811, İslami Bankaların Ürünleri ve Küçük İşletme arasında yüksek pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu, İslami bankaların finansal, memnuniyet ve performans gibi üç değişkenin durumu iyileştikçe arttığını göstermektedir. Çalışmanın genel bulgusu, özellikle Hargeisa'da, Somali'deki işletmelerin İslami bankacılık ürünlerine artan bir ihtiyacı olduğunu göstermektedir çünkü bu, onlara mal ve hizmetlerinin müşteri tabanını genişletrime ve daha iyi büyüme firsati sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
As an Islamic banking provides open and moral framework that fosters the expansion and development of small enterprises, Islamic banks play a critical role in building risk-sharing Alliances and entrepreneurship within Muslim communities and outside by facilitating access to alternative finance models. The goal of this study is to provide current and potential investors with some recommendations, urging them to concentrate on this underserved sector in order to raise the economy, residents' living standards, competition, and efficiency. Through the creation of policies and institutional infrastructure, the general government, and in particular the Ministry of Finance, would foster an environment that would facilitate the growth of small businesses in the Islamic banking sub-segment. The objective of the study were to find out the Influence of Islamic Banking in Small Business Performance in Hargeisa, primary data was collected from of small size business traders and three commercial banks, questionnaire used as a tool of data collection and Statistical Package for Social Sciences (SPSS) used in data analysis. And also, frequency/ percentage, regression and Coefficients used as presented data. The sample of the study was 129 respondents. Findings were revealed that there is a strong positive relationship between Islamic Banking and Small Business Performance; R indicates the correlation between Islamic Banking and Small Business Performance. R= .889 indicates that there is high positive correlation between Islamic Banks Products and Small Business. This means that Islamic Banks tend to increase when the status three variables (Financial, Satisfaction issue, and Performance) improves. The study's overall finding indicates that businesses in Somalia, particularly in Hargeisa, have an increasing need for Islamic banking products because doing so gives them a chance to expand their customer base for their goods and services and gives them a better way to grow.