Covıd-19 pandemi kliniklerinde çalışan sağlık çalışanlarının travma sonrası stres bozukluğu, ikincil travmatik stres ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of post-traumatic stress disorder, secondary traumatic stress and depression levels of health workers working in Covid-19 pandemic clinics
  1. Tez No: 836208
  2. Yazar: MEHMET GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL ÇIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı COVID-19 pandemi kliniklerinde görev yapan sağlık çalışanlarının travma sonrası stres, ikincil travmatik stres ve depresyon düzeylerinin belirlenmesi ve sağlık çalışanlarının TSSB, İTS, depresyon düzeylerinin bazı sosyodemografik özelliklere göre gösterdiği değişimlerin incelenmesidir. Bu kapsamda araştırmanın amacına uygun olarak Diyarbakır ilindeki pandemi hastalarına hizmet veren 3 farklı sağlık kuruluşunda aktif görev almış 410 sağlık çalışanı ile anket çalışması yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu, İkincil Travmatik Stres Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve DSM-5 için Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL-5) kullanılmıştır. Araştırma bulgularını saptamak için T testi, ANOVA testi ve TukeyHSD testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının yaş ortalaması 30,72±6,28'dir. Katılımcıların Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi (PCL-5), İkincil Travmatik Stres Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri puan ortalamaları sırası ile 37,61±17,61, 48,64±14,29 ve 17,90±10,16 olarak hesaplandı. Katılımcıların İkincil travmatik stres düzeyleri ile beck depresyon düzeyleri arasında aynı yönlü gücü orta dereceli istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Katılımcıların Travma sonrası stres düzeyleri ile beck depresyon düzeyleri arasında aynı yönlü gücü orta dereceli istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Katılımcıların Travma sonrası stres düzeyleri ile ikincil travmatik stres düzeyleri arasında aynı yönlü gücü orta dereceli istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların orta düzeyde depresyon belirtileri gösterdiği, yüksek derecede ikincil travmatik stres belirtileri gösterdiği saptanmıştır. Pandemi kliniklerinde çalışan sağlık çalışanlarının Travma Sonrası Stres Bozukluğu Kontrol Listesi'nden ortalama 37,61±17,61 puan aldıkları ve TSSB düzeylerinin kesme puanı olan 48'in altında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the post-traumatic stress, secondary traumatic stress and depression levels of healthcare professionals working in COVID-19 pandemic clinics and to examine the changes in post-traumatic stress, secondary traumatıc stress, depression levels of healthcare professionals according to some sociodemographic characteristics. In this context, in accordance with the purpose of the research, a survey was conducted with 410 healthcare professionals who took active roles in 3 different healthcare institutions serving pandemic patients in Diyarbakır. Sociodemographic information form prepared by the researcher, Secondary Traumatic Stress Scale, Beck Depression Inventory and Post Traumatic Stress Disorder Checklist (PCL-5) for DSM-5 were used as data collection tools in the study. T test, one-way ANOVA and TukeyHSD tests were used to determine the research findings. The mean age of the health workers participating in the research is 30.72±6.28. Participants Post Traumatic Stress Disorder Checklist (PCL-5), Secondary Traumatic Stress Scale, and Beck Depression Inventory mean scores were calculated as 37.61±17.61, 48.64±14.29, and 17.90±10.16, respectively. A statistically significant correlation was found between the secondary traumatic stress levels of the participants and the beck depression levels, with moderate strength in the same direction. A statistically significant correlation was found between the participants' post-traumatic stress levels and beck depression levels, with moderate strength in the same direction. There was a statistically significant relationship between the post-traumatic stress levels of the participants and the secondary traumatic stress levels, with moderate strength in the same direction. According to the results obtained, it was determined that the participants showed moderate depression symptoms and high-level secondary traumatic stress symptoms. It was determined that healthcare professionals working in pandemic clinics got an average of 37.61±17.61 points from the Post Traumatic Stress Disorder Checklist, and their PTSD levels were below the cut-off score of 48.