Automatic modulation recognition with vision transformer in radio signals
Radyo sinyallerinde vision transformer kullanarak otomatik modülasyon tanıma
  1. Tez No: 836252
  2. Yazar: SEZER DÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUYURMAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında radyo sinyallerinde otomatik modülasyon sınıflandırma çalışması yapılmıştır. Literatürde bu konuda yapılmış öznitelik tabanlı veya deep learning tabanlı çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışma literatürden farklı olarak Vision Transformer (ViT) modeli kullanılarak yapılmıştır ve literatürdeki yöntemlerden daha iyi sonuç elde edilmiştir. Vision Transformers modelleri görüntü sınıflandırma, görüntü sınıflandırma gibi görevlerde başarılı olan yeni bir yöntemdir. Görüntüleri küçük parçalara ayırıp her parça üzerine gösterdiği dikkat mekanizması uygular. Bu çalışmada da sinyal verileri bir görüntü gibi ele alınarak ön işlem yapılmadan eğitime tabi tutulmuştur. ViT modeli %98,48 doğruluk ile başarısını ortaya koymuştur. Ayrıca başka bir ViT modeli olan Swin Transformer da kullanılmış fakat modelin karmaşıklığı nedeniyle klasik ViT modeli kadar iyi sonuç gösterememiştir. Ayrıca DenseNet201 modeli ve oluşturulan CNN modeli kullanılmış bu yöntemlere göre de çok daha iyi sonuç göstermiştir. Bu çalışma ViT modellerinin sinyallerdeki uygulamalarda ne kadar başarılı olduğunu göstermesi açısından önemli sonuçlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the automatic modulation classification of radio signals is studied. In the literature, there are various feature-based or deep learning-based studies on this subject. Differently from the literature, this study was conducted using the Vision Transformer (ViT) model, and better results were obtained than the methods in the literature. Vision Transformer models are a new method that is successful in tasks such as image classification. It divides images into small parts and applies an attention mechanism to each part. In this study, signal data is treated as an image and trained without preprocessing. The ViT model demonstrated its success with 98.48% accuracy. Another ViT model, Swin Transformer, was also used, but due to the complexity of the model, it did not perform as well as the classical ViT model. In addition, the DenseNet201 and the generated CNN model were used and showed much better results than these methods. This study has shown important results in terms of showing how successful ViT models are in applications in signals.