Medeni usul hukukunda delil tespiti
Determination of evidence in civil procedure law
- Tez No: 836267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET MAZLUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarafların arasındaki hukuki uyuşmazlıklar yargı organları tarafından çözümlenir ve karara bağlanır. Taraflar uyuşmazlık ile ilgili haklılığını ispat etmekle mükelleftir. İspat ise deliller vasıtasıyla gerçekleştirilecektir. Yargılama sonucunda maddi gerçeğe ulaşmak için deliller önem arz etmektedir. Delil tespitinin amacı acele hallerde delillerin kaybolmasını önlemek için mahkeme aracılığıyla delillerin incelenmesidir. Delil tespiti niteliği itibariyle geçici hukuki korumadır. Delil tespitinin konusunu maddi vakıalar oluşturur. Delil tespitinin yapılabilmesi için mutlaka bir talep olmalıdır. Mahkemeler kendiliğinden delil tespiti yapılmasına karar veremez. Delil tespiti nihai bir karar olmadığından kanun yoluna götürülemez ancak delil tespitine itiraz mümkündür.
Özet (Çeviri)
Legal disputes between the parties are resolved and decided by the judicial organs. The parties are obliged to prove their justification ragarding the dispute. Proof will be done through evidence. Evidence is important in order to reach the materıal truth at the end of the trial. The purpose of the detection of evidence is to examine the evidence thorugh the court in order to prevent the loss of evidence in urgent cases. Evidence is a temporary legal protection in nature. The subject of the determination of evidence is material facts. In order fort he evidence to be determined, there must be a demand. Courts can not decide on the determination of evidence on their own. Since the determanition of evidence is not a final decision, it can not be brought to legal action, but it is possible to object to the detection of evidence.