Kur'an-ı Kerim'de medeniyetin temel unsurları (Konulu tefsir çalışması)
مقومات العمران في القرآن الكريمدراسة تفسيرية موضوعية
  1. Tez No: 836288
  2. Yazar: YASİN KADİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMANNULLAH POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Alimler geçmişte olduğu gibi günümüzde de Kuran-ı Kerim öğrenimine ve onda yer alan emirler ve yasaklardan hükümler istinbat etmeye teşvik etmişlerdir. Kuran-ı Kerim'in en bariz ayırt edici özelliklerinden biri de insanları daima hayretler içerisinde aciz bırakması ve sürekli tekrarlandığı halde eskimemesidir. Faydalanmak ve ilmini artırmak isteyen herkes Kur'an'ın ibareleri ve işaret ettiği manalar içerisinde aradığını bulur. Kur'an Allah'ın sağlam ipidir. Kim o ipe tutunursa hem dünyada hem de ahirette mutluluğa erişir. Araştırmacı bu ilkeden yola çıkarak Kur'an'ın bakış açısına göre yeryüzünün imarına işaret eden bazı ayetleri araştırmaya özen göstermiştir. Hiç şüphesiz bu ayetler kişiyi dünyada salaha ahirete felaha ulaştırır. Medeniyet konusu çok geniş olması hasebiyle bu araştırmada genel ilkelerin temellendirilmesi ve Kur'an'ın yönlendirmesi dikkate alınarak çok ayrıntıya girmeden İslam medeniyetinin üzerine bina edilmesi gereken etkenler üzerinde durulacaktır. Bütün bunlar konulu tefsir metoduyla ele alınacaktır. Medeniyet, kendisine ulaşmak istediğimiz hayatın farkındalıkları olduğu için araştırmacı İslam medeniyetini gereksinimlerini açıklama konusunda Kuran'ın rehberliğinden istifade etmeye çalışmıştır. Bu dinin yüceliği konusunda farkındalık uyandırmaya katkıda bulunmak ve kuruman bir kaynak olduğuna iman ettiği Allah'ın kitabına hizmet etmek istediği için bunu yapmıştır. Umulur ki bu araştırmamız, Müslüman fert ve toplumun gelişimine yardımcı olacak ana tabloyu çizmeye katkı sağlar. Bu araştırmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte kavramsal çerçeve çizilmiştir. Birinci bölümde Kuran'da medeniyetin maddi unsurları ele alınmıştır. İkinci bölümde Kuran'da medeniyetin manevi unsurları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Kuran'da medeniyetlerin yıkılma sebepleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Scholars in the past and present have been keen to study the Holy Qur'an, and to derive rulings from commands, prohibitions, or instructions from the Book of their Lord. One of the most prominent features of this great book is that its wonders never expire, and it is not created with frequent repetition. Everyone who wants to benefit or gain more knowledge will find it. What is lost in the Holy Qur'an through Quranic phrases and references. The Qur'an is the strong rope of God. Whoever clings to it will be guided to the happiness of both worlds. From this principle, the researcher was keen in this research to study some verses of the Holy Qur'an that indicated the components of the earth's architecture according to the Quranic perspective, and they are undoubtedly connected. To happiness in this world, and success in the afterlife. Because the field of urbanization is broad and wide, this study will be a consolidation of the general foundations and factors upon which Islamic civilization must be based according to Qur'anic instructions without going into the precise details, in the manner of objective interpretation. Since urbanization is the details of life that we wish to achieve, the researcher worked to benefit from Qur'anic instructions in explaining the components of Islamic urbanism. Desiring to contribute to increasing awareness of the greatness of this religion, and in service of the Book of God in the belief that it is the inexhaustible spring, this research may contribute to drawing a vision of the best way to help the development of the individual and Muslim society. The research was divided into four chapters: An introductory chapter deals with the terms of the research, the first chapter deals with the material components of construction in the Holy Qur'an, the second chapter deals with the moral components of construction in the Holy Qur'an, and the third chapter deals with the causes of the destruction of construction in the Holy Qur'an.