Kars eyaletine ait 2787 numaralı aşiret nüfus defterinin transklipsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the tribal population book number 2787 belonging to the state of kars
  1. Tez No: 836287
  2. Yazar: KADER SANCAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN DOĞANTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devlet'ine bağlı Kars sancağına ait 2787 numaralı nüfus defteri incelenmiştir. Birinci bölümde Kars adı, coğrafyası, tarihçesi ve Osmanlı dönemine ait nüfus durumu, ikinci bölümde defterin değerlendirilmesi, üçüncü bölümde transkripsiyonu bulunmaktadır. Çalışma konu ile alakalı kaynaklardan da faydalanılarak ortaya konulmuştur. Osmanlı Devletinde nüfus sayımlarının genel amacı vergi toplama ve askerlik çağına gelmiş erkekleri tespit olmakla birlikte devlet içerisinde konar-göçer bir şekilde yaşayan aşiretlerin yerleştirilmesinde de sayımlar yapılmış ve kayıt altına alınmıştır. Bu anlamda Osmanlı İmparatorluğunda nüfus sayımları hakkında bilgilere 1831 yılında II. Mahmut tarafından gerçekleştirilen nüfus sayımlarından ulaşılabileceği görülmektedir. 1831 yılına kadar Osmanlı Devletinde her alanda çözülmeler başlamış bazı vergi ve hak kayıpları yaşanmış ve askerlik yapmasına hiçbir engeli bulunmayan kişilerin bu görevlerini yapmadıkları, toprak işletiminde de bir takım bozulmaların olduğu bilinmektedir. Nüfus sayımları ile bunun gibi sorunların önüne geçilmiş Osmanlı himayesindeki kişi sayısı, vergi mükellefleri ve askerlik yapabilme potansiyeline sahip kişiler tespit edilmiştir. Böylece önceki dönemlerde yaşanan düzensizliğin ve hak kayıplarının önüne geçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined population number 2787 of the Kars banner of the Ottoman State. The first part includes the Kars name, geography, history, and population status of the Ottoman period, the second part of the book's evaluation, the third part transcription. The work has been shown to benefit from relevant sources. In the Ottoman Empire, the general purpose of the censuses was to identify men who had been in the age of tax collection and military service, while in the state, many counts were made and recorded in the placement of tribesmen who lived in a condo-migratory manner. In this sense, accurate and detailed information about the censuses of the Ottoman Empire can be found from the censuses carried out by Mahmoud II in 1831. Until 1831, the Ottoman State had a number of tax and rights losses, and those who had no disabilities in military service did so, along with a number of complications in land operations. Censuses have been shown to prevent problems such as this one in the number of Ottoman protectors, taxpayers, and those with the potential to serve in the military. This has helped prevent the previous period from disorder and loss of rights.