Farklı glide path eğelerinin eğimli kök kanallarında kanal transportasyonu ve merkezde kalma üzerine etkisinin incelenmesi – bir mikro-bilgisayarlı tomografi çalışması
Investigation of the effect of different glide path files on canal transport and centering in curved root canals – a micro-computed tomography study
  1. Tez No: 836289
  2. Yazar: TUĞBA UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARAN CAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı glide path eğelerinin eğimli kök kanallarında kanal transportasyonu ve merkezde kalma üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada 25°-35° eğim açısına sahip 33 adet mandibular birinci büyük azı dişi kullanıldı. Giriş kavitesi hazırlığından sonra, çalışma uzunluğu, major apikal foramenden 0.5mm kısa olacak şekilde belirlendi. Kanal eğimini değerlendirmek için Schneider yöntemi kullanıldı. Preparasyondan önce tüm örneklerin mikro bilgisayarlı tomografi taramaları yapıldı. Örnekler rastgele 3 eşit deney grubuna (n = 11) ayrıldı. Grup 1'de herhangi bir glide path preparasyonu yapılmadı. Grup 2'de TruNatomy Glider eğesi (Dentsply Sirona) kullanılarak rotasyonel hareketle glide path preparasyonu, grup 3'de ise WaveOne Gold Glider eğesi (Dentsply Sirona) kullanılarak resiprokal hareketle glide path preparasyonu yapıldı. Üç deney grubunun da son kanal preparasyonu WaveOne Gold (WOG) nikel-titanyum (NiTi) döner eğe sistemi kullanılarak yapıldı. İrrigasyon solüsyonu olarak %2,5 sodyum hipoklorit kullanıldı. WaveOne Gold ile son kanal preparasyonundan sonra bilgisayarlı mikro tomografi taramaları tekrar yapıldı. Transportasyon ve merkezde kalmayı değerlendirmek için apikal kısımdan itibaren 3 seviye (3, 5 ve 7 mm) seçildi. Elde edilen kesitler üzerinde (3mm, 5mm ve 7mm) ortalama kanal trasportasyonu ve merkezde kalma ölçümü için işlem öncesi ve sonrası Micro-CT verileri karşılaştırıldı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. İncelenen tüm seviyelerde apikal transportasyon ve merkezde kalma becerisi açısından gruplar arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Glide path kullanımı transportasyon ve merkezde kalma becerisini etkilemedi. Farklı kinematiklerle çalışan glide path eğeleri arasında transportasyon ve merkezde kalma açısından fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to examine the effects of different glide path files on canal transport and centering in curved root canals. In the study, 33 mandibular first molars with a radius of curvature of 10 mm and an inclination angle of 25°-35° were used. After access cavity preparation, the working length was determined to be 0.5 mm shorter than the major apical foramen. The Schneider method was used to evaluate the canal curvature. Before preparation, all samples were scanned by micro-computed tomography. The samples were randomly divided into 3 equal experimental groups (n = 11).Groups; No glide path preparation was made in group 1.Glide path preparation was performed with rotational motion using a TruNatomy Glider file (Dentsply Sirona) in group 2, and canal preparation was performed using a WaveOne Gold Glider file (Dentsply Sirona) in group 3 with reciprocating movement. The final canal preparation of all three experimental groups was performed using WaveOne Gold (WOG) nickel-titanium (NiTi) rotary file systems. %2,5 sodium hypochlorite was used a irrigation solution. After the final canal preparation with WaveOne Gold, computerized micro tomography analyzes were performed again. Three levels (3, 5 and 7 mm) were selected to assess transportation and centring ability. Pre- and post-procedural Micro-CT data were compared for mean canal transportation and centring ability on the obtained sections (3mm, 5mm, and 7mm). Data were statistically analyzed. There was no significant difference between the groups in terms of apical transportation and centring ability at all levels examined (p>0,05). The use of the glide path did not affect the ability of transportation and decentralization. There was no difference between glide path files working with different kinematics in terms of transportation and centring ability.