Ceza muhakemesinde tanıklık
Testimony in criminal procedure
  1. Tez No: 836309
  2. Yazar: NİHAL GÜÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tanık, yargılamanın tarafı olmayan ve duyu organları yoluyla olay hakkında edindiği bilgileri yargılama makamlarına aktaran kişidir. Ceza muhakemesinde maddi gerçeğe ulaşma açısından tanıklar büyük bir öneme sahip olmakta, davaların büyük bir kısmında delil olarak tanık beyanından faydalanılmaktadır. Tanık beyanı, güvenirliğine en çok şüpheyle yaklaşılan ancak en çok da başvurulan delil çeşididir. Bir kimsenin duyu organlarıyla gerçeği her zaman tam olarak algılaması ve geçmişi doğru hatırlayıp doğru aktarmasının nerdeyse imkânsız olmasından dolayı tanık beyanına şüpheyle bakmak gerekir. Hâkim tanık beyanını tecrübelerine göre ve diğer delillerle birlikte değerlendirdiğinde, beyanın gerçeğe uygun olduğu kanaatine varırsa tanık beyanını delil olarak kabul edip hükme esas alabilir. Bu çalışmanın ilk bölümünde ceza muhakemesinde ispat ve delillere ilişkin genel bilgilere ve ceza muhakemesinde tanık kavramına değinildikten sonra ikinci bölümde tanığın hakları ve yükümlülüklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise tanık beyanının elde edilmesi ve değerlendirilmesi kapsamında tanık beyanının alınması ve tartışılması incelenmiş, delillerin değerlendirilmesinde tanık beyanının önemine, tanık beyanının delil değerine ve hükme esas alınmasına ilişkin değerlendirmelerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
A witness is a person who is not a party to the trial and who conveys the information he/she has obtained about the event through his/her sense organs to the judicial authorities. In criminal procedure, witnesses are of great importance in terms of reaching the material truth, and witness statements are used as evidence in most of the cases. Witness statement is the type of evidence whose reliability is approached with the most doubt, but also the most frequently used. Since it is almost impossible for a person to always perceive the truth completely with his/her senses and to remember and relate the past accurately, the witness statement should be viewed with suspicion. When the judge evaluates the witness statement according to his/her experience and together with other evidence, if he/she concludes that the statement is in accordance with the truth, he/she may accept the witness statement as evidence and base the judgment on it. In the first part of this study, general information about proof and evidence in criminal procedure and the concept of witness in criminal procedure are mentioned, and the rights and obligations of the witness are given in the second part. In the third part, within the scope of obtaining and evaluating the witness statement, obtaining and discussing the witness statement is examined, the importance of the witness statement in the evaluation of the evidence, the evidentiary value of the witness statement and our evaluations on the basis of the judgment are included.