Investigation of contextual factors affecting learning designs of faculty members before and during Covid-19 period to inform their pedagogical decisions
Öğretim üyelerinin pedagojik kararlarını biçimlendirmek için covıd-19 öncesi ve Covıd-19 döneminde öğrenme tasarımlarını etkileyen bağlamsal faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 836311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara'da özel bir üniversitede görev yapan öğretim üyelerinin yüz yüze ve çevrimiçi ders tasarımlarını etkileyen faktörleri araştırmaktır. Çalışma kapsamında ayrıca, öğretim üyelerinin yükseköğretimde öğrenme analitiği kullanımına yönelik algıları incelenmiştir. Bu nitel çalışma, keşfedici-betimleyici bir tasarım kullanmış ve ölçüt örnekleme stratejisi kullanılarak beş fakülteden 12 öğretim üyesi dahil edilmiştir. Veri kaynakları arasında iki yarı yapılandırılmış görüşme vardır. Ayrıca, ÖYS verileri ikinci görüşme sorularını geliştirirken kullanılmıştır. Görüşme sonuçları, kurum çapında ve kurum ötesi düzeyde, ders ve bölüm düzeyinde, ve öğretmen ve öğrenci düzeyinde bir dizi faktörün ders tasarımları üzerinde etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamsal faktörler idari, pedagojik, altyapı, ve profesyonel kimlikle ilgili faktörler olarak gruplanabilir. Ayrıca, yüz yüze derslerin ve acil uzaktan öğretim kapsamında verilen çevrimiçi derslerin tasarımını etkileyen faktörler incelenmiş,“Öğrenme Tasarımı için Analitik Katmanlar”çerçevesinin“tasarım katmanı”na göre hedefler, görevler, sosyal düzlemler, yerler ve setler, ve zaman gibi kategorilerle ilişkili bir dizi veriye dayalı faktör bulunmuştur. Son olarak, sonuçlar öğretim üyeleri arasında öğrenme analitiği okuryazarlığının düşük olduğunu ve gerekli becerilerle donatılmaları için daha fazla desteğe ihtiyaç duyulduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the factors affecting the face-to-face and online course designs of faculty members at a private university in Ankara, Türkiye. Additionally, faculty members' perception towards utilizing learning analytics in teaching in higher education was examined within this study. This qualitative study utilized an exploratory-descriptive design. Using the criterion sampling strategy, 12 faculty members from five faculties were selected. Data sources included two semi- structured interviews. LMS data were also used to develop the interview questions for the second time. The interview results revealed that several factors at institution- wide and beyond-institution level, course and department level, and teacher and student level affect the course designs. These contextual factors can be grouped under administrative, pedagogic, infrastructure, and professional identity-related factors. As for the factors affecting the design of face-to-face courses and online courses during emergency remote teaching, a number of data-driven factors were found to be in relation to the categories as goals, tasks, social planes, places and set, and time according to the“design layer”of“Analytics Layers for Learning Design”framework. Lastly, the results demonstrated that learning analytics literacy among faculty members is low, and more support is needed to equip them with the necessary skills.