Güvenli toz bebek maması hazırlanması ile ilgili bir ölçeğin geliştirilmesi, geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi
Development of safe powdered infant formula preparation scale, validity and reliability study
  1. Tez No: 836323
  2. Yazar: SEVGİ AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Emzirme tartışmasız bebekler için en iyi beslenme şeklidir. Bazı durumlarda anne sütü yerine endüstriyel formül mamalar kullanılmak durumunda kalınabildiğinde mamanın güvenli olarak hazırlanması önemlidir. Bu çalışma ebeveynlerin güvenli toz bebek maması hazırlama ile ilgili uygulamalarını belirlemede kullanılabilecek“Güvenli Toz Bebek Maması Hazırlanması Ölçeği”nin geliştirilmesi, geçerlilik ve güvenirliğinin test edilmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Metodolojik ve kesitsel olarak yapılan araştırmanın örneklemini Türkiye genelinde çalışmaya gönüllü olarak katılan 330 ebeveyn (240 anne, 90 baba) oluşturmuştur. Araştırma verileri araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu; literatür bilgileri, araştırmacıların deneyimi ve uzman görüşleri doğrultusunda hazırlanan“Güvenli Toz Bebek Maması Hazırlanması Ölçeği”isimli 5' li Likert tipi ölçek taslağı ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS AMOS 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. BULGULAR: Çalışma grubundaki katılımcıların yaş ortalaması 27,61±5,44 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM Unquestionably, breastfeeding is the best form of nutrition for infants. In some cases, it is important to prepare the formula safely when it may be necessary to use industrial formula instead of breast milk. The present study was conducted with the objective of developing and testing the validity and reliability of the“Safe Powdered Infant Formula Preparation Scale,”which can be employed to determine the practices of parents regarding safe powdered infant formula preparation. MATERIAL AND METHOD: The sample of this methodological and cross-sectional study consisted of 330 parents (240 mothers and 90 fathers) who voluntarily participated in the study throughout Turkey. The research data were collected with the questionnaire prepared by the researchers and a 5-point Likert scale called the“Safe Powdered Infant Formula Preparation Scale,”which was prepared in line with the literature, the experience of the researchers, and expert opinions. The data obtained in the study were analyzed using the IBM SPSS AMOS 23 software. RESULTS: The mean age of the participants in the study group was determined to be 27.61±5.44 years.