Türkiye'de yeşil tahvil ihracının sürdürülebilir kalkınmaya etkisi
The effect of green bond issues on sustainable development in Turkey
  1. Tez No: 836322
  2. Yazar: HİLAL ZEHRA FURUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ülkelerin gelişmişlikleri iktisadi büyüme ve kalkınmalarına, sosyal yapının refah düzeyinin yüksek olmasıyla gerçekleşmektedir. Fakat yakın geçmişten günümüze çevresel bozulmalar ile ortaya çıkan sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma kavramları oldukça önem kazanmıştır. İnsan faaliyetlerinin ekosistem üzerinde oluşturduğu baskının canlı yaşamını, gelecek nesilleri tehdit etmesinin önüne geçebilmek için iktisadi ve sosyal olgular ile çevre entegre hale getirilerek bu kavramı ortaya çıkarmıştır. Buna yönelik olarak sürdürülebilir kalkınma boyutlarına ayrıldığında iktisadi, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik olarak incelendiğinde; üretim faktörlerinin etkinliğini sağlayan kurumsal ve bireysel yapıların bu konuları dikkate alarak verdikleri kararlar doğrudan sürdürülebilir kalkınmayı etkilemektedir. Bu tez çalışmasında; Türkiye Sınai ve Kalkınma Bankası ve Akbank'ın uzun vadeli borç bulmada ihraç ettiği geleneksel tahviller ve yeşil projelerini finanse etmek amacıyla ihraç ettiği yeşil tahviller ile sürdürülebilir kalkınma boyutlarıyla ilişkilendirilen istihdam oranı, geçinme endeksi ve BIST sürdürülebilirlik endeksi arasındaki ilişkinin yönünü belirlemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda değişkenler öncelikle tanımlayıcı istatistikleri değerlendirilmiş, birim kök testleri ile durağanlık dereceleri bulunarak Toda-Yamamato nedensellik testi ile analiz edilmiştir. Aynı zamanda geleneksel tahviller ile yeşil tahviller karşılaştırılmıştır. Analizin bulgularında nedensellik sonucu var olarak çıkan değişkenler sırasıyla istihdam oranı, geçinme endeksi ve BIST sürdürülebilirlik endeksi olmuştur. Tahviller arası değerlendirmede ise yeşil tahvillere göre geleneksel tahvillerin değişkenler ile olan ilişkisinin daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of countries is realized through economic growth and development and the high welfare level of the social structure. However, the concepts of sustainability and sustainable development, which have emerged with environmental degradation from the recent past to the present, have gained great importance. This concept has emerged by integrating economic and social phenomena with the environment in order to prevent the pressure of human activities on the ecosystem from threatening living life and future generations. In this respect, when sustainable development is divided into its dimensions as economic, social and environmental sustainability, the decisions made by the institutional and individual structures that ensure the efficiency of production factors by taking these issues into account directly affect sustainable development. This thesis aims to determine the direction of the relationship between the conventional bonds issued by Industrial Development Bank of Turkey and Akbank to raise long-term debt and the green bonds issued by Akbank to finance its green projects and the employment rate, subsistence index and BIST sustainability index, which are associated with the dimensions of sustainable development. In this direction, the variables were firstly analyzed by evaluating their descriptive statistics, finding their stationarity degrees with unit root tests and analyzing them with Toda-Yamamato causality test. At the same time, conventional bonds and green bonds are compared. In the findings of the analysis, the variables that are found to have causality are employment rate, subsistence index and BIST sustainability index, respectively. In the inter-bond evaluation, it is found that traditional bonds are less correlated with the variables than green bonds.