Evsel atıklar ve geri dönüşüm konusunda öğrenci başarı ve tutumuna işbirlikli öğrenme ve gösterip yaptırma tekniklerinin etkisi
The effect of cooperative learning and demonstration techniques on student achievement and attitude towards household waste and recycling
- Tez No: 836335
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDANE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı; 7. Sınıf öğrencilerinin, işbirlikli öğrenme, gösterip yaptırma ve düz anlatım tekniklerini kullanarak evsel atıklar ve geri dönüşüm hakkındaki başarılarını ve tutumlarını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu bir devlet okulundaki 7.sınıf öğrencilerinden oluşan üç ayrı sınıf oluşturmaktadır. Araştırma modelinde“ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen”kullanılmıştır. Öğrencilerin başarılarını ölçmek için evsel atıklar ve geri dönüşüm başarı testi ön test ve son test olarak, tutumlarını ölçmek için çevre tutum ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verileri analiz etmek için SPSS Statistics 27 programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilere göre; grupların kendi içlerindeki ön test ve son testlerinde, başarı ölçeğinde anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. Tutum ölçeklerinde sadece işbirlikli öğrenme grubu anlamlı bir farklılık göstermiştir. Gruplar arası yapılan karşılaştırmada ise başarı ölçeklerinde gruplar arasında da anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. İşbirlikli öğrenme ve gösterip yaptırma tekniklerinin karşılaştırmalarında anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Tutum ölçeğinde ise sadece düz anlatım tekniğinin kullanıldığı kontrol grubu ve işbirlikli öğrenme tekniğinin kullanıldığı Grup-1 arasında anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the achievements and attitudes of 7th grade students about household wastes and recycling by using cooperative learning, demonstration and lecture techniques. The study group of the research consists of three different classes of 7th grade students in a public school.“Quasi-experimental design with pre-test post-test control group”was used in the research model. Domestic waste and recycling achievement test was applied as pre-test and post-test to measure students' achievements, and environmental attitude scale was applied as pre-test and post-test to measure their attitudes. SPSS Statistics 27 programme was used to analyse the data obtained in the study. According to the data obtained as a result of the research, a significant difference was observed in the achievement scale in the pre-test and post-test within the groups. Only the co-operative learning group showed a significant difference in attitude scales. In the comparison between the groups, significant differences were also observed between the groups in achievement scales. No significant difference was observed in the comparisons of cooperative learning and demonstration techniques. In the attitude scale, a significant difference was observed only between the control group in which the lecture technique was used and Group-1 in which the cooperative learning technique was used.