Orta büyüklükteki devletlerde arka kapı diplomasisinin rolü: Türk dış politikası örneği
The role of backdoor diplomacy in mid-sized states: A case of Turkish foreign policy
  1. Tez No: 836340
  2. Yazar: SÜLEYMAN BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Arka kapı diplomasisi, birbirlerine karşı düşmanca hisler besleyen devletler ya da toplumlar arasında yaşanan krizlerin çözülmesinde düşmanlığın sonlandırılması veya ortak bir çözüm yolunun bulunması için ortam oluşturulmasının amaçlandığı bir diplomasi yöntemidir. Bu diplomaside, deneyimli gazeteciler, emekli devlet adamları, iş adamları, fikir liderleri gibi kişiler ön plana çıkmaktadır. Bu aktörlerin işleri her ne olursa olsun çözüm odaklı olmak ve ortak fikirde buluşmak amacında olmak gibi ortak yönleri bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında ise Türkiye'de yaşanan krizlerin çözülmesi ve bu krizlerde Jak Kamhi, Şarık Tara ve Cavit Çağlar'ın rolü üzerinde durulmuş ve bu aktörlerin krizlerin çözülmesindeki yardımları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Backdoor diplomacy is a method of diplomacy aimed at creating an environment for ending hostility or finding a common solution to solve crises between states or societies that harbor hostile feelings towards each other. In this diplomacy, people such as experienced journalists, retired government officials, businessmen, opinion leaders come to the fore. Regardless of their jobs, these actors have common aspects such as being solution-oriented and aiming to meet in a common idea. Within the scope of this study, the role of Jak Kamhi, Şarık Tara and Cavit Çağlar in solving the crises experienced in Turkey and the role of these actors in solving the crises were focused on and the assistance of these actors in solving the crises was discussed.