Üniversite öğrencilerinde gelecek kaygısı, erken dönem uyum bozucu șemalar, öfke ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The future of university students examining the relationship between anxiety, early adaptive schemas, anger and intolerance to uncertainty levels
- Tez No: 836354
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırmada üniversite öğrencilerinin gelecek kaygılarının erken dönem uyumsuz şemalar ile öfke arasındaki ilişkinin belirsizliğe tahammülsüzlük oranlarına olan ilişki incelenmiştir. Araştırma evreni Batı Akdeniz Bölgesi'nde bulunan ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimde olan bireyler olarak belirlenmiştir. Örneklem olarak ise Batı Akdeniz Bölgesi'nde bulunan ve araştırmacıya yakın, veri toplamaya kolaylık sağlayacak olan bir kamu üniversitesi dahil edilmiştir. Araştırmaya 400 öğrenci katılmıştır. Katılımcılara, Demografik Form, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Young Şema Ölçeği Kısa Formu ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği uygulanmıştır. Ölçekler, katılımcılara online olarak iletilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25 programına aktarılmıştır. Araştırma analizinde, Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız Gruplar T-Testi ve ANOVA ile Rol Analizi Process 3.5 Macro kullanılmıştır. Araştırma bulguları sonucunda ankete katılan bireylerin sonuçları bize, erken dönem uyum bozucu şemalar arttıkça, sürekli öfke, içe öfke ve dışa öfke oranlarının da arttığı belirlenmiştir. Yapılan araştırmada erken dönem uyum bozucu şemaların, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin de arttırdığı ortaya konmuştur. Araştırmamızın bir diğer sonucunda ise sürekli öfke, içe ve dışa öfke düzeyleri ile belirsizliğe tahammülsüzlük arasında da pozitif bir ilişkiye rastlanmaktadır. Kopukluk şema alanına ve zedelenmiş otonomi şema alanına sahip bireyler, belirsizliğe tahammülsüzlük ile karşılaştığında, sürekli öfke düzeylerinin de arttığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the relationship between university students' future anxieties, early maladaptive schemas and anger, and intolerance to uncertainty rates was examined. The research population was determined as individuals in associate, undergraduate and graduate education in the Western Mediterranean Region. As a sample, a public university located in the Western Mediterranean Region and close to the researcher, which will facilitate data collection, was included. 400 students participated in the research. Demographic Form, Intolerance of Uncertainty Scale, Young Schema Short Form, and Trait Anger and Anger Expression Style Scale were administered to the participants. The scales were delivered to the participants online. The obtained data were transferred to the SPSS 25 program. In the research analysis, Pearson Correlation Analysis, Independent Groups T-Test and ANOVA and Role Analysis Process 3.5 Macro were used. As a result of the research findings, it was determined that the rates of trait anger, anger-in and anger-out increased as the early maladaptive schemas increased. In the study, it was revealed that early maladaptive schemas also increase the level of intolerance to uncertainty. Another result of our research is that there is a positive relationship between trait anger, anger-in and anger-out levels and intolerance to uncertainty. It was concluded that when individuals with the disconnection schema domain and the impaired autonomy schema domain, their trait anger levels also increase when they encounter intolerance to uncertainty.