Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti'nin kuruluşu, faaliyetleri ve basına yansımaları
The establishment of the Thracian Pasheli Defence Law Society, its activities and its reflection on the press
  1. Tez No: 836370
  2. Yazar: MÜMİN YONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEHHER YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
XIV. ve XV. Yüzyıllarda Osmanlı Devleti tarafında fethi gerçekleşen Trakya yüzyıllar boyunca Türk egemenliğinde kalmıştır. Osmanlı Devleti'nin uyguladığı politikalar neticesinde bu çok uluslu coğrafya sorunsuz bir şekilde yönetilmiştir. Nitekim tüm Dünya'yı etkisi altına alan milliyetçilik fikri Trakya Uluslarının önce ayaklanmasına daha sonra da bağımsızlıklarını kazanmalarına neden olmuştur. Balkan Savaşlarından sonra Osmanlı Devleti, Batı Trakya topraklarını tamamen kaybetmiştir. Akabinde I. Dünya Savaşı'na katılan Osmanlı Devleti, İttifak Bloğunda yer almış ve savaştan yenik ayrılmıştır. Bu durum Doğu Trakya topraklarını da işgale açık hale getirmiştir. Mevcut Trakya topraklarını muhafaza etmek isteyen Trakyalı Türkler, Trakya Paşaeli Cemiyeti çatısı altında toplanarak Trakya'da Milli Mücadeleyi başlattılar. Temmuz 1920 tarihinde Doğu Trakya'da Yunan işgali başlamasıyla birlikte cemiyet üyeleri silahlı direnişe geçme kararı almışlardır. Yunan askerleri ve Rum çetelerine karşı aylarca mücadele vermişler ve böylece Yunan ordusunun, Anadolu işgalinde kullanacağı üç tümenlik gücü Trakya'da bırakma kararı almalarına neden olmuşlardır. Mondros Mütarekesinden sonra başlayan işgal sürecinde, Anadolu ve Trakya topraklarında Milli Cemiyetlerin sözcülüğünü yapan gazeteler kurulmuştur. Trakya Paşaeli Cemiyeti'nin bu dönemde sözcülüğünü yapan ve taraftar toplaması adına her faaliyetini yazan Trakya Paşaeli Gazetesi olmuştur. Milli Mücadele döneminde vatan savunması adına kurulan gazeteler önemli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
XIV. and XV. Thrace, which was conqvered by the Ottoman Empire in the 19th century, remained under Turkish rule for centuries. As a result of the policies implemented by the Ottoman Empire, this multinational geography was managed smoothly. As a matter of fact, the idea of natıonalism, which influenced rhe whale World, caused the Thracian Nations to First revalt and then gain their independence. After the Balkan wars, the Ottoman Empire completeky lost its Western Thace lands, Subseqvently the Ottoman Empire porticipaded in World War I, took part in the Alliance Blac and was Defeated in the war. This situatian made the lands of Eastern Thrace open to accupation. Thracian Turks, who wanted to preserve the existing Thrace Pashaeli sacılands, gothered under the roof of the Thrace Pashaeli Sacıety and started the war of independence in Thace. With the start of the Greek occupolion in july 1920,vmembers of the society decided to engage in armed resitance. Thet fought for months againts greek gogs, thus cousing the Greak army to dacide to leove the there-bdivisian farce it would use in the invasion of Anatolia Thrace. During the accupotian that started after the Armistice of munros, newsppers serving as the spokespersans of the National Societies were estatlished in Anatolia and Throce. Trakya Pashaeli Newspaper served as th spokesperson of the Trakya Paşaeli Saciety during this period ant wrote a baut every activity in order to gother supparters. Newspopers established fort he defense of the homeland during the War of independence made significant cantributians.