Sıçanlarda ketojenik diyet ile aralıklı beslenmenin obezite ile ilişkili bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of ketogenic diet and intermittent nutrition on some biochemical parameters related to obesity in rats
- Tez No: 836369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Fizyoloji, Nutrition and Dietetics, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada aralıklı oruç ve ketojenik diyetin obezite ve metabolik hastalık riskini artırdığı bilinen biyokimyasal parametreler ile ilişkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Yirmi sekiz adet fazla kilolu Wistar Albino erkek sıçan rastgele standart diyet (SD), standart diyet+aralıklı oruç (SD+AO), ketojenik diyet (KD), ketojenik diyet+aralıklı oruç (KD+AO) şeklinde dört gruba ayrılmıştır (n=7). Aralıklı oruç yöntemi olarak alternatif dönüşümlü açlık (ADA) protokolü 30 gün süre ile uygulanmıştır. Sıçanlar standart sıçan yemi ve ketojenik diyetlerle beslenmiş, günlük enerji alımları izokalorik olarak ayarlanmıştır. Deney süresince vücut ağırlıkları, boy uzunlukları, beden kütle indeksleri (BKİ), açlık kan şekerleri (AKŞ) ve keton düzeyleri haftalık olarak kaydedilmiştir. Alınan serum örneklerinde adiponektin, leptin, insülin, açlık glikozu, lipit profili (HDL, LDL, TG, TCL) ve karaciğer enzim (AST, ALT) seviyeleri ölçülmüştür. BULGULAR: Deney sonunda kilo alımının en düşük SD+AO grubunda olduğu ve KD+AO grubunun onu takip ettiği gözlemlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: In this study, it was aimed to evaluate the relationship of intermittent fasting and ketogenic diet with biochemical parameters known to increase the risk of obesity and metabolic diseases. MATERIALS AND METHODS: Twenty-eight overweight Wistar Albino male rats were randomly divided into four groups: standard diet (SD), standard diet+intermittent fasting (SD+IF), ketogenic diet (KD), ketogenic diet+intermittent fasting (KD+IF) (n=7). An alternative day (ADA) fasting protocol was applied for 30 days as an intermittent fasting method. Rats were fed standard rat chow and ketogenic diets, and daily energy intake was adjusted iso calorically. During the experiment, body weights, heights, body mass indexes (BMI), fasting blood glucose (FBG), and ketone levels were recorded weekly. The serum samples were taken at the end of the experiment and were measured levels of adiponectin, leptin, insulin, fasting glucose, lipid profile (HDL, LDL, TG, TCL), and liver enzyme (AST, ALT) RESULTS: At the end of the experiment, it was observed that the lowest weight gain was in the SD+IF group, followed by the KD+IF group (p0.05).